Kids and Heroes
Filmový tip: příběh Iana Duryho ve snímku Sex & Drugs & Rock & Roll
Kate 18/05/2014 Magazín

Ačkoliv sama sebe za velkého fandu Iana Duryho nepovažuji, po zhlédnutí biografického filmu Sex & Drugs & Rock & Roll z roku 2010 (10 let po Duryho smrti) mi hned byla jeho tvorba bližší. Ať už jeho příběh znáte nebo ne, rozhodně je to dobrý souhrn toho, jaký typ člověka tenhle ten Ian Dury byl a co vlastně dokázal.

Iana si leckdo vybaví k oldschool punk rocku slavného léta 1977, ale on tu byl ještě dřív. Už koncem 60. let se snažil prorazit svojí textařskou tvorbou, ale právě až díky punku se našlo dost lidí, kteří by ho tohohle „šílence“ ocenili. Jako dítě Dury prodělal dětskou obrnu a jeho chromá noha ho tak provázela celým jeho životem. Na jevišti to, ale nedával znát, opíral se o mikrofon a zpíval své bláznivé texty a obecenstvo bouřlivě s ním.

Ve filmu ho hraje věrohodný Andy Serkis, kterého můžeme vidět v životních rolích jako syn, manžel, otec, přítel, ale hlavně umělec a komediant. To vše i přesto, že Ian Dury není zrovna ten typ, u kterého si dokážete představit jeho rodiče, natož aby on sám byl otcem. Jak tyto role zvládal či nezvládal jsou ve filmu podány nepřímočaře a názor si tak může člověk udělat sám.

Jedna a tři čtvrtě hodiny dlouhý film samozřejmě nemohl obsáhnout celou jeho různorodou kariéru, ztvárnit třeba jeho spolupráci s Madness nebo zpěvákem The Who Rogrem Daltreym by se dalo zvládnout jen velmi těžce, a tak se film věnuje spíše jeho povaze a tomu, jaký opravdu byl. Je zde i vedlejší děj – příběh jeho syna Baxtera Duryho, který se už jako pětiletý objevuje spolu s Ianem na debutním LP New Boots and Panties!! Baxter doprovází svého otce všude možně, ať už na koncerty, tak i na zkoušky.

Odkaz Iana Duryho tak není jen singl Sex & Drugs & Rock & Roll, ale i jeho syn, který se také stal zpěvákem a který má na kontě už tři alba. Ale především motto Nikdy se nevzdávej!, které platí i pro ty, co mají třeba chromou nohu, anebo vlastně neumí vůbec zpívat.

O autorovi

If you think I'm loser who likes music too much you are definitely right.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com