Kids and Heroes
Filmový tip: Londýn, mods a skútry, to je Quadrophenia
Kate 17/12/2014 Magazín

Dnešní filmový tip je pro všechny holky a kluky, co si v H&M (a jiných podobných obchodech) koupili zelenou khaki parku, aniž by měli nejmenší tušení odkud se tento kus, dnes velice módního, oblečení vzal.

Opět se filmem vracíme zpět historií, tentokrát do 60. let, ale ne za hippies, ale za rozdováděnými mods. Mods jsou považování za odnož subkultury skinheads a to hlavně, protože mods byli převážně pracující mladíci, tudíž mods jsou součástí workingclass. Typická hudba mods může být cokoliv od jazzu, ska, soulu přes pop až po hlasitější hudbu jako například The Who, později The Jam. Jednoduše řečeno kultura mods to jsou skútry, vlastní móda, vzpoura proti rodičům, rvačky s rockerama, pláže, muzika a kluby.

To vše i víc můžete vidět ve známém filmu s názvem Quadrophenia z roku 1979. Snímek natočený podle stejnojmenného alba od již zmíněných The Who. Strhující filmový soundtrack však není pouze z písní z této rockové opery, ale ve filmu zní i další interpreti například The High Numbers, The Ronettes, The Cascades, The Kingsmen a další. Film sleduje příběh mladíka Jimmyho žijícího v Londýně, který má plné zuby svých rodičů a své práce, a tak vyráží na tah se svojí partou jak jinak než na skútrech. Střetnou se s partou rockerů a při rvačce je jeden rocker vážněji zraněn. Jimmy zjistí, že zraněný je jeho kamarád z dětství, ale místo aby mu pomohl, raději ujede na svém skútru, aby si zachoval image. Podobné situace v příběhu nastávají víckrát. Jimmy se setkává se strasti divokého života, který si jako mod vybral. Ve finále se stává outsiderem nejen své vlastní party, ale i společnosti. Získává tak novou perspektivu o ostatních a o životě.

Dá se říct, že Quadrophenia je právě tímto nadčasová. Film sleduje typické procitnutí naivního teenagera, který během dospívání omezeně zasvětí život jedné věci a postupně zjišťuje, že vše je jinak. Ve filmu nechybí ani nějaká ta hvězda. Jeden z Jimmyho vzorů elegantní, dokonale uhlazený mod s nejlepším skútrem přezdívaný Ace Face hraje Sting z The Police. Nechybí ani nezapomenutelné scény jako například, jak horda mods jede na skútrech skrz město. Filmů o právě téhle subkultuře není mnoho, a už jen kvůli tomuto faktu Quadrophenia stojí za to shlédnout.

O autorovi

If you think I'm loser who likes music too much you are definitely right.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com