Kids and Heroes
Falešný Obvinění – Memory
Michaela Klocová 30/08/2012 CD, Recenze
Info

Rok vydání: 2012

Label: Cecek Records

Délka: 43:03

Možná vás to překvapí, ale parta Falešný Obvinění z ocelového města funguje letos už desátým rokem. Za tu dobu stihla ujít pěknou, ne vždy jednoduchou cestu – třeba jen v minulém roce se jí podařilo přežít odchod hned dvou kytaristů naráz, rychle se oklepat, přibrat čerstvou krev a letos vydat svou v pořadí třetí desku Memory. A i když by se podle názvu alba mohlo zdát, že kapela utekla od rodné řeči k angličtině, žádný strach, Falešný obvinění zůstávají stále věrní tomu, jak zpívali, jak hráli a v co věřili.

Když si pojmenujete kapelu podle románu Alana Jacobsona, je to trochu závazek. Člověk tak nějak čeká, že texty nebudou prvoplánové vyřvávání o punku, pogu a provokaci, naopak, očekává úplně jiná témata. Podobně jako na předchozích nahrávkách se Falešný obvinění v textech věnují společenským problémům, bezohlednosti lidí k přírodě, právům zvířat, ale i k sobě navzájem; zpívají o hodnotách, pravdě, hrdosti a svobodě. A i přes občasné nemotorné frázování, rým nebo ne zrovna šikovné střídání spisovného jazyka s nespisovným to jako jedna z mála českých punkových kapel dělají s nadhledem a bez toho, aby jejich texty působily jako bezvýchodné stěžování si na všechno a na všechny kolem. Jmenovitě skladbu Manéž o utrpení cirkusových zvířat a nic netušících dětech, které v tom vidí jen zábavu, považuju za jeden z nejlepších českých textů, co jsem v daném žánru za dlouhou dobu slyšela.

Hudebně se Falešný obvinění pohybují někde na poli rychlého melodického punkrocku dokresleného až o metalová sóla. Sympaticky pak působí, že se kladenská čtyřka nebojí experimentovat a sem tam zavítá i do jiných žánrů. Jestli je ale ska rytmus a dechové nástroje zrovna ta správná cesta, to už záleží na každého vkusu, dle mého jim daleko víc sluší výlet do osmdesátkového hardcore punku v songu Staré časy. Podobně pak zaujme písničkářstvím načichlý Žoldák, který v tom nejlepším slova smyslu v tvorbě kapely vyčnívá.  To už se ovšem nedá říct o baladě Memory, jež díky své intimitě působí jako krok vedle. Serenáda zkrátka zafunguje jen zazpívaná pod oknem…

V době, kdy většina kapel, co u nás za něco stojí, dává přednost angličtině, už člověk často přistupuje k česky zpívajícím skupinám s určitou skepsí. A byla by sakra škoda, kdyby kvůli podobným předsudkům nedostali Falešný obvinění šanci. Takže jestli chcete českou kapelu s vlastním názorem, co nerecykluje své vzory z USA a nepapouškuje cizí problémy, tady je. A jestli se jim podaří strhnout nálepku „vidláckých“ kapel, která je jim často neprávem přisuzována, tak jsou prkna, co znamenají český punkrock, jenom jejich.

Tracklist

01. Náš Sen
02. Příroda II.
03. Óda za Sny
04. Manéž
05. Corrado
06. Poslední Boj
07. Zlatá Klec
08. Elizabeth
09. Žoldák
10. Staré Časy
11. Memory
12. Outro
13. bonus track Naše Muzika

O autorovi

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com