Kids and Heroes
Exit-Stance – While Backs Are Turned…
Martin Suicide 20/08/2017 LP, Recenze

Se smrtí první punkové vlny a následným úspěchem hudebního radikalismu Crass se zrodil anarcho punk. Ten následně prožil svůj boom v první polovině osmdesátých let. Právě do této éry spadají nahrávky Exit-Stance, kapely, vzniklé roku 1982 a rozpadlé roku 1986.

Obal a název svádějí k přesvědčení, že se jedná o reedici u Mortarhate vydaného dvanáctipalce z roku 1985, což je pravdou jen z části. Původní celá sedmi skladbová deska se tu vešla na stranu A. Zatímco béčko obsadilo jakožto bonus EP Crime Against Humanity a hned šestice dosud na vinylu, myslím, že nepublikovaných, demo songů. To celé pak s velice vydařeným masterem, takže zvukově rozhodně není nikdo ochuzen.

Hudebně Exit-Stance reprezentují svou dobu i scénu jako téměř exemplární příklad. Ve spíše pomalejších středních tempech jedou přímočaré kytarové rify s výrazně temným podtextem a nade vším tím plive svůj vztek do mikrofonu zpěvák s totálně britským akcentem, občas deklamující a jindy křičící texty, jejichž nosnou tématikou jsou práva zvířat. Zásadní díl kouzla Exit-Stance tu spočívá v projevu a atmosféře, ve spojení s monotónností vyhrocenou určitou bezprostřední primitivitou.

Můžete tu zaslechnout něco z Icons Of Filth s atmosférou The Mob a projevem zpěváka jako vyšitým z prvních desek Conflict. Písničky jako They Kill Dogs, The Shit Still Stinks nebo I Have No Gun mají stejnou sílu jako v době svého vzniku a vydání před více než třemi desítkami let. Co víc, nepublikované skladby jsou skvělé, přinejmenším na stejné úrovni jako ty, které byly na původních deskách, dík tomu má tato deska vlastně smysl i pro vlastníky originálů.

Skvělá práce v podání PHR Records.

Info
Label: phr.cz
Rok vydání: 1985 / 2017
Tracklist

1.       The Voiceless Now Have A Voice, Pt. 1

2.       Slaughterhouse

3.       They Kill Dogs

4.       The Voiceless Now Have A Voice, Pt. 2

5.       Christian Militia

6.       I Have No Gun (But I Can Spit)

7.       The Shit Still Stinks

8.       Ballykelly Disco

9.       Mankinds Hand

10.   Blinded By Fear

11.   Who Benefits?

12.   What Hope For The Future

13.   In The Name Of Science

14.   Your System Created

15.   Pass The Ammunition

16.   Nuclear Stockpiles

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com