Kids and Heroes
E!E – E!E
Martin Suicide 07/09/2017 LP, Recenze

Tak se mnozí dočkali, oficiální znovuvydání jedné z těch těžko sehnatelných, krátce porevolučních desek, je venku. Z mého pohledu je nemožné býti objektivním. Zakládající jádro kapely byli kluci, se kterými jsme se potkávali na téměř každé punk akci, dávno před tím, než se soubor zformoval. E!E jsou také bez vlastního přičinění předobrazem a jedni z kořenů podevatesátkového místního „punku“ v jeho pejorativním významu, ze kterého mi i po všech těch letech naskakuje kopřivka, a u kterého si, popíjíc malé pivo s Peterkou, říkám: Proboha, co jsme to stvořili?

Ať je to jak chce, první deska E!E má svůj nepopiratelný, amatérsko-autentický šarm, a to včetně oné celkem příšerné verze Homicide, která se stala jejich hitem. V rozhašenosti a neumětelském muzikantském projevu, ve spojení s v podstatě nulovou garážovou produkcí, je ale kouzlo, které tak nějak funguje. V určitých momentech kapela zní jako taková variace na Zastávku Mileč, ovšem okradená o poetiku a lehkost. Což není až takové překvapení s ohledem na to, jaký měla v půli osmdesátých let Zastávka Mileč regionální ohlas v punkovém podzemí. K tomu si do inspiračního šejkru přihoďte trošku nálady a projevu prapočátečních dem Zóny A zbavených magie slovenštiny a v podstatě máte plus mínus první E!E. Naprosto vytáčecí je domíchaný pazvuk uvádějící snad každou píseň, ten se při asi třetím zaznění mění v něco nesnesitelného a v podstatě mám chuť desku okamžitě vypnout, už jen z tohoto důvodu, skladby neskladby. V určitých momentech mají ale E!E kouzlo primitivních dětských evropských kapel konce sedmdesátých let, spojené se suverénně spratkovským Bořkovým projevem, a pokud tak docela nevnímáte lyriku, pak toto kouzlo funguje skvěle.

Přetextované covery jsou pak kapitolou samou pro sebe, z Gotta Get Away přeměněné v Tak mi dej mi vyráží kopřivka trapnosti za autora, dnes stejně jako tehdy. Podobně to bude asi nejeden posluchač mít i s textovými výlevy, které v parafrázované podobě vyznívají v duchu „Tahle holka je hnusná a dá každýmu, tu nechci.“ a naopak „Tahle holka je hezká, ale je to navoněná vekslačka.“ Je to tristní, ale je to autentický obrázek punku z českého rurálního prostředí, takového jaký byl a dost možná dodnes je. Není to v podstatě nic jiného než lehce vulgarizovaná variace na to, co můžete textově znát z prostředí venkovského tancovačkového rocku, ať již to vnímáte pejorativně, nebo jako prostý fakt.

Stejně jako u originálu se pánové neobtěžovali byť alespoň zmínit originální autory převzatých věcí, což je dle mého nešťastné. OK, v intencích roku 88 devět desetin z nás, co jsme patřili mezi potenciální návštěvníky jejich koncertů, byla v podstatě samozřejmost znát Homicide, Gotta Get Away nebo Jump Boys, to se ovšem nedá říci o zástupech popřevratových figurek, jejichž rozhled končil u Exploited a Sex Pistols a kteří byli základem publika E!E v době, kdy tato deska vznikla.

Aby to celé ale nevyznělo negativně, ona mě první deska E!E svým specifickým způsobem vlastně baví, především tím jak evokuje vzpomínky a zachycuje ducha své doby i prostředí, kde vznikla.

Na každý pád je skvělé, že se dočkala reedice se skvělým zvukem, která navíc sebere vítr z plachet vinylovým překupníkům, snažících se namastit si kapsy na vinylovém revivalu.

Info
Label: PHR
Rok vydání: 2017
Tracklist
1. Humusák
2. Jsem proti
3. Náměstek
4. Krysy
5. Zuby
6. Tak mi dej
7. Kreten hop
8. Naštvaná
9. Arbajt
10. Pankáč
11. Kapavka
12. Ú. Let
13. Krásná holka
14. Pogo
15. Nic novýho nerozjíždět

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com