Kids and Heroes
Dva roky vězení za dvě minuty punku, soud uznal Pussy Riot vinnými
Michaela Klocová 17/08/2012 Magazín

Osmidenní proces s ruskou punkovou kapelou Pussy Riot je u konce. Tři dívky, které byly obviněny z výtržnictví a náboženské nenávisti poté, co v moskevském chrámu zazpívaly píseň Bohorodičko, vyžeň Putina, jsou vinny. Všechny tři členky půjdou na dva roky do „nápravné kolonie“.

Odsouzené se chtějí proti rozsudku odvolat. U soudu, kde bylo téměř tři hodiny předčítáno odůvodnění rozsudku, zaznělo, že šlo o náboženskou nenávist, urážení citů pravoslavných věřících a porušení společenského pořádku. Naděžda Tolokonnikovová (22), Marija Aljochinová (24) a Jekatěrina Samucevičová (30) se věřícím omluvily, ale vinu nepřiznaly. Punkerky, z nichž dvě mají malé děti, už letos strávily více než pět měsíců ve vazbě. Doba strávená ve vazbě se jim do dvouletého trestu započte.

Po vynesení rozsudku se na youtube objevil nový singl Pussy Riot Putin Lights Up the Fires. O fotografie a video ho doplnil britský deník The Guardian:

Budovu soudu od rána obklopovali demonstranti skandující „Svobodu Pussy Riot“. Policisté několik lidí vyjadřujících podporu souzeným punkerkám zatkli, mezi nimi i známého ruského šachistu Garri Kasparova. Protesty probíhají po celém světě, v České republice se demonstrovalo v Praze, Plzni, Liberci a Brně, kde tři mladé dívky navlékly soše Spravedlnosti před Nejvyšším správním soudem červenou kuklu.

V Praze se akce na podporu Pussy Riot konala po páté hodině odpolední na Václavském náměstí, pod sochu sv. Václava je dorazily podpořit necelé dvě stovky lidí. Kromě vyslechnutí proslovů, jež zazněly od členů pražské kapely The 5 Finger Discounts a organizace Amnesty International, mohli lidé hlavně podepsat petici za propuštění třech odsouzených punkerek. Na závěr shromáždění zazněla i recitace českého překladu „punkové modlitby“ Bohorodičko, vyžeň Putina.

praha-pr.jpg

Podporu dívkám vyjádřila i známá jména hudební scény jako Paul McCartney, Pete TownshendPet Shop BoysFranz FerdinandFaith No More, Red Hot Chilli Peppers nebo Anti-Flag, kteří nahráli cover skladby, kvůli níž byly členky Pussy Riot drženy od února ve vazbě.

V tomhle boji potřebujeme pomoc každého z vás! My se snažíme pomoci aspoň touhle cestou, máme za cíl dostat díky nahrání coveru Virgin Mary, redeem us of Putin od Pussy Riot celou záležitost více do povědomí,“ vzkazují Anti-Flag na svých stránkách.


ANTI-FLAG: PUNK-PRAYER „Virgin Mary, redeem us of Putin“ (Pussy Riot Cover) by antiflag

Pussy Riot byly v únoru zatčeni v moskevském chrámu Krista Spasitele na základě obvinění z výtržnictví na nepovoleném koncertě, kde měla zaznít píseň Bohorodičko, vyžeň Putina. Ta byla protestem proti výzvě hlavy pravoslavné církve patriarchy Kirilla, aby Rusové hlasovali v prezidentských volbách pro nynějšího prezidenta Vladimira Putina. Dívky v textu zpívali o duchovních žijících v přepychu či homosexuálech vyhnaných na Sibiř.

Jak to vypadalo v chrámu Krista spasitele, se můžete podívat v následujícím videu:

V prosinci minulého roku dívky v kuklách vystoupily na střeše jedné z moskevských věznic a v lednu uspořádaly koncert přímo na Rudém náměstí. Po obou akcích skončily na policejní služebně, koncert na Rudém náměstí následovala i pokuta a patnáctidenní vězení pro frontmanku kapely.

O autorovi

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com