Kids and Heroes
Důležitý už není vůbec nic. Kruhy a Zmar v Brně oživili emo
Marek Hadrbolec 30/06/2020 Články, Reporty

Patos je mrtvý, ať žije patos! Dvojice kapel Zmar a Kruhy se potkala v brněnském Bajkazylu, aby všem ukázala, že zdánlivě křehké a zranitelné emo ani kulturní pandemie nezabila. Kruhy navíc dostaly příležitost si vůbec poprvé zahrát naživo skladby z Epíčka, které vydaly už letos v dubnu. A chopily se jí se vší parádou.

Je mi líto, že tohle píšu až na konci června, ale v brněnském Bajku jsem letos na koncertě poprvé. I proto mě v úvodních vteřinách setu Zmar překvapuje výborný a čistý zvuk, který se zvukaři v tomhle útulném sklepě pod kolejemi brněnského hlaváku podařilo vykouzlit. Zmar sypou jako snad pokaždé a bez nějakých větších experimentů vystřihnou za asi půl hodinu set složený z black metalových blastbeatů, těžkých kytar. lehkých emo melodií i drásajícího řevu. Zazní starší songy i oba zářezy z loňského splitka s chorvatskými Mališa Bahat. „Vždycky jsem se rád díval do propasti, dokud se propast nezačla dívat na mě.“ Je to patos až na nos, ale dneska večer sem všichni přišli právě kvůli tomu. K čemu je radost, když je tu emo.

Na bicích už visí světýlka a jediný mikrofon pro zpěvy je proklatě nízko. A to znamená jediné: nastal čas, aby Kruhy po docela dlouhém období ticha předvedly naživo sílu EP III. Trojice přehraje v přeházeném pořadí celou novou nahrávku, asi nejtvrdší, kterou doposud Kruhy vydaly. A zní to skvěle. Hutný zvuk obaluje uši, ale zároveň nechává prostor pro sekané melodie, které jsou Kruhům vlastní. Kapela s každou minutou získává jistotu a na pódiu roste, až jako by nakonec trojice nástrojů a jeden řev vyplňovaly celý prostor kolem.

Jen zpěv v tom víru zběsilé melancholie trochu zaniká. Vím, že u Kruhů je to na pódiu úmyslně, ale i tak mi to přijde jako škoda. Obzvlášť když si znovu pročítám texty z nového EP. „Prosím, neměň se, nebo i já zůstanu stejný.“ Nejvíce to pak mrzí u novinky Sníh, která je asi tím nejvíc vybočujícím songem Kruhů vůbec. Jinak je ale set super a energie putující do lidí přežila i to dlouhé koronavirové ticho. A ačkoliv se vlastně oficiálně nic nekřtilo, a ani kazety se ještě nestačily vydat, startuje život zatím nejnovější nahrávky Kruhů sebevědomým a povedeným prvním krokem.

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com