Kids and Heroes
Dovolená v New Orleans s prvním ročníkem plzeňského Dixieland Festivalu
Tony Youngfield 29/08/2016 Reporty

My kluci a holky z magazínu Kids And Heroes máme krom všech punků, hardcorů, ojů a podobných, samozřejmě rádi i jinou, časem vzniku se lišící a žánrově pestrou a rozmanitou hudbu – rozhodujícím faktorem tak není škatulkování nebo žánry… Na prvním místě je vždy kvalita a hodnota hudby. Kdo „nezamrzne“ a dostatečně se zajímá a zjišťuje si, nebude o kulturní zážitek ochuzen. A bývají hudební žánry a úkazy, řekněme, k nimž je cesta obzvláště trnitá a komplikovaná a málokdo o nich ví. Na co tím narážím? Většina lidí má například alespoň minimální ponětí o jazzu nebo swingu. Přijde mi ale, že obdivovatelů dixielandu je pomálu, zvláště mezi lidmi mladší generace. Dixieland je nicméně z hlediska hudebního i historického důležitým žánrem. Raná forma jazzu a předchůdce jeho pozdějších forem i swingu vznikl, kde jinde, než ve městě, v němž se zrodilo obrovské množství kvalitní hudby – v New Orleans.

V rámci hudebního vzdělávání jsem se i já před časem dostal k dixielandu a okamžitě si onen osobitý zvuk zamiloval. I v našich končinách se najdou nadšenci a hudebníci, kteří mají v oblibě dixieland. První mezinárodní dixieland festival v Plzni toho budiž důkazem. Akce se stylově odehrávala na zahradě Měšťanské besedy, kapely hrály v původním dřevěném altánu. Srpnové čtvrteční odpoledne a zahájení festivalu jsem nestihl, zatraceně. Aby byla atmosféra autentická, hudebníci ze všech zúčastněných uskupení se prošli v neworleanském průvodu z Náměstí Republiky od Bartoloměje přilehlými ulicemi až k Měšťanské besedě. Podle fotek si průvod užívali jak hudebníci, tak nadšení diváci a posluchači. Následně v Besedě vystoupili The Dixie Hot Licks, po nich Pilsner Jazz Band a já jsem se po vzpamatování z práce přihnal stylařsky v obleku a klobouku až na posledních pár songů kapely BrassBand.cz. Americký dixieland s českými texty působil nenuceně, vtipně a autenticky, i přesto, že pánové na sebe prozradili, že ve městě jazzu se byl podívat jen jeden z nich – každému se hned nepoštěstí dostat se do New Orleans. Jako poslední zazněla česká verze klasiky Bourbon Street Parade, během níž se v námořnickém stylu odění BrassBand.cz představili a rozloučili.

Návštěvníky a kapelami zaplněná zahrada i parket Měšťanské besedy, k zakousnutí quesadilla a k pití koktejl hurricane. Pomalu zapadající slunce a z line-upu zbývaly hlavní hvězdy, lotyšský soubor Sunny Groove Dixie Riga. Parádně sehraní Lotyši z hlavního města Riga, vystajlovaní v pruhovaných oblečkách, s klobouky na hlavách, nasázeli, jak se na správnou dixielandovou partu patří. Zazněly klasické dixie jazz standardy, cikánské melodie i lotyšský folklor, hozený do dixie kabátku. Slavná dvojice písní, Bourbon Street Parade When The Saints Go Marching In, znamenala živelné zakončení venkovní hudební produkce s policejní hodinou. Hudebníci zúčastněných kapel, mísící se na parketu s tanečníky, a velkolepý jam, jenž pokračoval ve vnitřních prostorách Měšťanské besedy. Má afterparty ale proběhla v jednom podniku hned vedle…

Řekl bych, že první ročník dixieland festivalu v Plzni byl úspěšný, hudebně obohacující a kulturně přínosný. Kapely uměly a zahrály s nadšením a chutí, koncerty bavily, parket se hýbal, jídlo, pití i oblečení bylo stylové, přišla spousta lidí, kteří „věděli“ a nebyli na akci jen do počtu. Lotyši byli z Plzně nadšení a já jen doufám, že příští ročník dixieland festivalu bude ještě větší a podaří se opět navodit kouzelnou atmosféru magického New Orleans a dotáhnout nějakou zahraniční senzaci. Milujeme autentické retro akce!

O autorovi

V K&H od června 2013. Od klasiky, jazzu, rock'n'rollu, country, rhythm'n'blues, swingu nebo rockabilly, přes ska, reggae, rocksteady, 2 tone, northern soul, punk, oi!, hardcore až po psychobilly, goth, surf, garáž, psychedelii nebo folk a celtic. 55% rock'n'roller, 69% skinhead, 77% punk rocker, 161% tolerant human being and hooligan gentleman. Bohemians 1905, St. Pauli. Music, writing, movies, friends and booze... Gimme more!!!

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com