Kids and Heroes
Doražte na přehlídku mladých kytarových nadějí v Crossu
Redakce 22/04/2017 Pozvánky

NA SCÉNU přináší první showcase vlastních interpretů. 25. května chce v Crossu na NA SCÉNU festu představit tým z nově zformovaného labelu, který se do dnešní podoby dotvářel v průběhu uplynulých dvou let. Vystoupí sedm nadějných undergroundových kapel z Česka i Slovenska. Showcase by již ze své podstaty měl být zadarmo a tak tomu také bude, maximálně lze na kapely přihodit nějaký ten dobrovolný příspěvek. Od zakládajících členů a stálic The Oxx a Psychocandy přes čím dál tím silněji rezonující jména Acute Dose a Genuine Jacks až po nově objevené Beps’n’Johnnies, The Ribs a The Void.

CO JE NA SCÉNU?

NA SCENU je komunita lidí po Česku a Slovensku, která se primárně věnuje bookingu a pořádání koncertů, beneficí a festivalů. V druhé řadě se věnuje i výtvarnému umění skrze organizaci výstav s vernisážemi, nebo zlepšování veřejného prostoru. Zabývá se také bookingem zahraničních kapel, a to převážně žánrů, které jsou komunitě sobě vlastní, tedy surf, psychedelic a garage-rock. NA SCÉNU působí od roku 2014 a s ním i festival SAVE-SKATE. Od roku 2015 se dotváří hlavní část a to samostatný label. Letos konečně nastal čas ukázat nadějný znovuožívající underground, který na Československé hudební scéně máme. Zahraniční kapely label bookuje v Praze, Brně a Košicích, lokální kapely se snaží posílat do menších, jimi neobjevených, měst. Label je složený ze sedmi kapel a co se týká zaměření, není nijak jednostranně vyhraněný, ale základním stavebním kamenem jsou kytary. Rock’n roll, punk, shoegaze, psychedelic, pop rock, art rock a další.

Festival se až do 22:00 odehrává venku v areálu Cross clubu a v pozdějších hodinách se program přesouvá do vnitřních prostorů. V případě špatného počasí bude program uvnitř Cross clubu.

// Genuine Jacks \\
Naděje garážový scény Slovenska, co teď trhá hitparády. Jedna z kapel, co chceš vidět naživo. Navíc mají nejvíc libový klipy jako supermario, nebo psychedelie inspirovaná Dead Meadow. Popový drive Nirvany v kombinaci s ozvěnami toho nejlepšího z 60s beatů a 70s proto-punku jako stavební kámen kapely. Důkaz toho, že člověk nemusí devadesátky zažít, aby věděl jak hrábnout do kytary. Občasný odér Black Sabbath je potom už jen třešničkou na dortu.

// THE OXX \\
Kolečko, křížek, křížek. Mladá krev. Surf-rock, kterej svoje vlny chytá na Labi na Mělníku. Totální divočina a naděje české scény. Živelný a drzý punk rock, omlácený skejty a díry v tričkách. Kombinace kalifornských pláží se špetkou devadesátek v DC, akorát že tady žádný pobřeží nemáme. Surfující emaři nebo mokrý sny, který by měl Milo z Descendents v zapadlý garáži někde mezi Mělníkem a Humpolcem. Jejich show bejvá sakra bordel. Kdo zažije OXX naživo, rychle pochopí, že česká podzemní scéna má budoucnost.

// Acute Dose \\
Stále přehlíženému šumpersko-brněnskému uskupení se poslední dobou konečně začíná dostávat nemalé pozornosti. Indie-rock v jejich podání se nebrání výletům směrem k popu, soulu, jazzu i k něčemu experimentálnějšímu. Je to britský, je to lo-fi, a tím spíš má člověk chuť se k tomu vrátit. A podle toho, co si na střeše povídají vrabci, jsou Acute Dose live daleko energičtější a výbušnější než z nahrávky. Jakoby se Mac DeMarco a King Krule spojili v jedné kapele.

// Psychocandy \\
Trio ze Znojemskýho paneláku, co se zapíše do srdíčka. Někdy špinavej zvuk devadesátek, jindy je to tak zasněný indie rock, že se člověku chce snít navždy. Do toho post-punková basa, reprezentující madchester sound. Mix všeho, co působí jednotně, jako gang. Znojemskej gang. Pro popaře jsou příliš garážoví a alternativní. Pro hardcore nezávisláky popík. Někdy poppy and dreamy, jindy zas plný špíny.

// Beps’n’Johnnies \\
Střídavý příval teskné melancholie a mladické dravosti. Psychedelie ze šedesátek protknutá současnou garáží. Letos na jaře kapele vychází první EP, na kterém se podíleli Rhys Braddock (Gerda:blank) i Václav Havelka (Please The Trees). Pokud jsou zrovna na pódiu, dominují dva protipóly. Na jedné straně půvabná, leč projevem strohá baskytaristka, na straně druhé poblázněný energický kytarista. To vše zezadu jistí přesné údery bubeníka, ze kterého je vliv hardcoru cítit na míle daleko.

// The Void \\
Kluci východňáři. Trojice se zkušebnou někde mezi sklady v Prešově. Na zemi se jim mezi rozflákanými paličkami válí i noty a celá partitura. Art-rock, nad kterým zůstává rozum stát, s kapkou jazzu, co tomu dodává šmrnc. Jejich písně jako Czechoslovakia, nebo Garagehype mluví za vše.

// The Ribs \\
Letenská teens partička. Na scénu přijde pět šestnáctiletejch cápků s deseti nástrojema, který si mezi sebou střídají pořád dokola.. až na zpěváka, ten při svý taneční performance rozkope všechny ty nástroje, na který se zrovna nehraje. Experimentální psychedelic-garage kapelka vyniká zejména svou strhující show. Čerstvá psycho záležitost.

Fb event: www.facebook.com/events/371177116611222/

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com