Kids and Heroes
Do Anything You Wanna Do. Odešel Barrie Masters z Eddie & The Hot Rods
Martin Suicide 03/10/2019 Magazín

Tohle je patrně jediný nekrolog na českém internetu, který se netýká toho českého signatáře Anticharty, který pro mě osobně neznamenal nic jiného než symbol konformity a kariérismu. Do značné míry byl Barrie Masters z Eddie And The Hot Rods, který náhle zemřel ve stejný den, jeho opakem.

V mysli letím zpět v čase na samý počátek 80. let, je mi cca 12, sedíme v pokoji u spolužáka a hltáme kompilaci That Summer!, kterou jeho starší bratr přivezl z dovolené v Jugoslávii. To je moje asi první vzpomínka na Eddie And The Hot Rods a jejich největší hit Do Anything You Wanna Do. Nedlouho poté jsem si již píseň i název kapely spojil s všeobecně známou a světem kolující historkou o tom, jak jim ti „strašní“ punkáči Sex Pistols zničili aparát při svém prvním londýnském koncertu, kde právě jim předskakovali. Když si dnes s velikým odstupem pouštím jejich desky, které jsem si pořídil až v letech následujících, nechávám se tak jako tehdy unášet Barrieho projevem.

Eddie And The Hot Rods byli ukázkový archetyp pub rockové kapely, stavící na rocknrollových standardech, zahraných v tempech napumpovaných amfetaminy a oproštěni od jakékoliv strojenosti. Předběhli boom britského punku, ale svou energií a projevem se s ním záhy protnuli, a druhé album Life On The Line je v podstatě čirý punk rock v tom nejlepším slova smyslu, aniž by to o sobě kapela kdy deklamativně pronášela. Co víc, jejich nahrávky mají tu nepopsatelnou magii rocknrollových desek punkové éry, jakou již dnes nikdo nedokáže oživit, a tak jako rané nahrávky Damned, The Clash, Motörhead nebo Dr. Feelgood mi znovu a znovu dokáží zjitřit emoce, oživit atmosféru doby a uvést do zvláštně sladkobolné nálady.

Barrie Masters byl frontmanem, který dokázal vrátit rocknrolllovou divokost Micka Jaggera zpátky do klubů a s Eddie And The Hot Rods se neúnavně vracel na pódia jako jediný původní člen, a především vždy dokázal strhnout i to sebeminiaturnější publikum. Což je smutnou ukázkou nespravedlnosti celé té strojené maškarády showbusinessu. Bohužel to v žádném z klubů znovu neukáže.

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com