Kids and Heroes
Die Toten Hosen i legendární berlínské kluby na DAS FILMFESTu
Michaela Klocová 16/10/2019 Pozvánky

Na turné kultovní německé punk rockové kapely Die Toten Hosen i do zákulisí legendární berlínské klubové scény pozve návštěvníky v rámci svého programu festival DAS FILMFEST, který se uskuteční od 16. do 25. října v Praze, Plzni, Brně a Jihlavě. Nejen pro hudbymilovné fanoušky připravil letos hned několik zajímavých snímků. 

Dokument s názvem Protože žiješ jen jednou – Die Toten Hosen nechá nahlédnout do života tohoto fenoménu. Příběhy ze zákulisí, záběry z koncertů, každodenní život na cestách i zajímavé rozhovory – to vše vytváří jedinečný portrét jedné z nejpopulárnějších německých kapel. Snímek osobně uvede režisérka Cordula Kablitz-Post, která se ke kapele připojila na jejich turné v roce 2018, během kterého dokument vznikl.

Legendární berlínská klubová scéna v proměnách času od rozděleného města přes klubovou scénu devadesátek až k dnešní party metropoli… Na základě tří napínavých biografií legendárních berlínských vyhazovačů vypráví film Berlin Bouncer o vzestupech a pádech tohoto trendu. Jeden z nich, Sven Marquardt – fotograf a vyhazovač z berlínského technoklubu Berghain přijede i jako host festivalu. Na osobnosti Svena Marquardta, který bývá nezřídka označován jako nejtvrdší vyhazovač v Evropě a je zároveň uznávaným umělcem, jenž již několik desítek let dokumentuje na svých černobílých fotografiích berlínskou hudební scénu, je založený i další snímek Krása & pomíjivost.

Zpátky do minulosti zavede diváky životopisný film o známém východoněmeckém písničkáři. Gerhard Gundermann, který si dokázal získat srdce publika inteligentními texty melancholických balad i rockových skladeb, pracoval celý život v uhelných dolech a měl vyhraněné levicové názory. K odvrácené straně jeho života patřila spolupráce s východoněmeckou tajnou policií Stasi, kterou po pádu železné opony veřejně přiznal.

14. ročník přehlídky německých, rakouských a švýcarských filmů proběhne od 16. do 25. října v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art, plzeňském DEPO2015 a jihlavském kině Dukla. Informace naleznete na www.dasfilmfest.cz. Přehlídku tradičně spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.

V rámci doprovodného programu proběhne také koncert. V pražském Rock Café vystoupí 20. října kultovní německá skupina Keimzeit, jejíž písnička Kling Klang se stala hymnou německého převratu a i po 30 letech je boj za svobodu stále jeden z ústředních motivů jejich tvorby. Kromě nich se představí také pražský zpěvák a kytarista Jan Řepka, který patří k výrazným hlasům mladší písničkářské generace.

14. ročník festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST nabídne v letošním roce osm programových sekcí. Kromě tradiční DAS FILMFEST SPEZIAL, která představí ty nejzajímavější, cenami ověnčené i divácky úspěšné snímky, dokumentární DIE DOKU, krátkometrážních SHORTS a dětské BIO JUNIOR, se mohou diváci těšit i na pečlivě sestavené tematické sekce. TENKRÁT NA VÝCHODĚ (ES WAR EINMAL IM OSTEN) nabídne u příležitosti 30 let od pádu Berlínské zdi celou řadu filmů, které na osobních příbězích zprostředkují události a náladu té doby. REBELLION & REVOLTE se zaměřuje na rebelující – a často výstřední – hrdiny, kteří se bouří proti společnosti.

Letošní program vzdá také hold dvěma kulturním ikonám. Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvícím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád třetí říše a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem budou k vidění v rámci retrospektivní sekce RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ. Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce KULT KARL MAY uvede čtyři snímky včetně u nás zcela neznámé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru.

O autorovi

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com