Kids and Heroes
Defektno Efektni – Izdri Udarac
Martin Suicide 30/07/2013 EP, Recenze

Jugoslávský Bělehrad v roce 1981. Před pouhými pár měsíci odešel Josif Broz Tito, který dokázal vytrhnout zemi z područí ruského medvěda a zároveň ji udržet socialistickou. Punk a new wave se šíří jako infekce mezi teenagery a nikoho ani nenapadá, že existenci země čeká v podstatě poslední dekáda, kterou završí tragicky hořký konec. V této konstelaci nahrává mladá punková trojice Defektno Efektni svou jedinou studiovou nahrávku. Dvě písně, které skončí na dnes těžko sehnatelné kompilaci Artisticka Radna Akcija a posléze o více než třicet let později na parádně udělaném sedmipalcovém kousku vinylu od Ne! Records.

Z desky je cítit atmosféra doby, což může být reálné, ale může to být i můj osobní nostalgický pocit. To samozřejmě nedokáži posoudit s odstupem. Ovšem krom oné atmosféry tu jsou především atributy, jež dělají nahrávku silnou, výrazné nápady nesené především dominantní basovou linkou, intenzivní zpěv, čistá kytara a k tomu všemu mladicky rozhašená nespoutanost.  To vše navíc prostupuje neopakovatelná atmosféra raných balkánských punkových nahrávek a především pak v druhé písni i post-punková potemnělost. Pokud vám učarovali třeba Paraf nebo kapely na kompilaci Novi Punk Val,  Defektno Efektni by mohli být přesně vaší krevní skupinou. Názvy skladeb jsou A a D a jak se můžete dočíst v bookletu desky, toto minimalistické otitulování songů bylo výsledkem nespokojenosti s původní podobou názvů.

Superlativy v podstatě hýřím o každého z vydavatelských počinů Ne! Records a nejinak tomu je i v tomto případě, nejen pro jejich historickou hodnotu a skvělé zpracování, ale i proto, že jsem znovu a znovu utvrzován v tom, jak unikátní a plodná byla punkové éra v Jugoslávii a opakovaně mě posazují na zadek nahrávky kapel, o kterých jsem měl sotva tušení, že vůbec existovaly.

Tracklist
  1. A
  2. D

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com