Kids and Heroes
DCRadio – Pod vlivem
Danny 23/02/2016 CD, Recenze

Každá generace má svoje. Dneska je všechno rychlejší, možná na úkor prožitku. Moje generace zažila boom MySpace, ta před ní zase domlouvala koncerty poštou. A DCRadio hrají to, čemu jsme ve škole říkali melopunk a v jejich případě je to povedený anachronismus. Kluci, co jako já prožili dětství v devadesátkách za zvuků eurodance a Nirvany – ani jednomu tehdy nešlo nikde uniknout. Milénium nás pak zastihlo v nastupující pubertě a neseme si v sobě stejnou měrou něco z poflakování na sídlišti i z poflakování na internetu. První videa na Youtube, která na klasickém monitoru v minimálním rozlišení stejně vypadala fantasticky. Pruhovaná trička z háemka, která se stala křižovatkou, ze které se člověk vydal směrem, kterému věřil. Kluci, pro které (stejně jako pro mě) slovo „emo“ nemá pachuť. A jejich deska s názvem Pod vlivem je stroj času, který mě vrací do čerstvých osmnácti.

Za texty v češtině mají u mě DCRadio první velký palec nahoru. Druhý mají právě za přiznané inspirace, které vlastně znemožňují mluvit s despektem o žánrech, ke kterým se hlásí. Vytýkat někomu přiznanou patetičnost prostě ztrácí kouzlo. DCRadio potěší kytarovými party, střídáním intenzity jednotlivých pasáží, rychlým tlumením, vokální vyspělostí. Má to v sobě něco z ubrečené přímočarosti Iného Kafe v období desky Príbeh, i vypjaté afektovanosti P!ATD. Vím, že v roce 2004 bych z toho byl hotovej, ale songy jako Hon na tebe, Trinity nebo Přestupní stanice dokáží fungovat i o dekádu později. Potěší i textová stránka tvorby, pokud se skřípajícími zuby pominu přešlap v podobě výslovnosti jména Évici Kerekes. Třeba použití sloganu „všechno lítá, co peří má“ v songu Sníh, věnující se asi nejhoršímu možnému námětu pro písničku, hodnotím na výbornou. Ono je znát, že, ačkoliv se jedná o první album DCRadio, mají do „studentské kapely“ a všemu negativnímu, co tenhle termín symbolizuje, hodně daleko. Třeba použití chaotických smyčců hned v prvním songu Štíty není nic, co by vzešlo z hlav začátečníků. Nečekejte bezpohlavní tvorbu, DCRadio přesně vědí, co chtějí hrát a jak to má znít.

Slibný debut a velký náskok na startovní čáře, pokud se někdy alternativní-emo-punk vrátí do zájmu většího množství lidí. Sever ale především získal do své nabídky skvělou lokální kapelu, která má možnost se poměrně rychle dostat mezi tuzemskou pop-punkovou elitu. Pokud tam už není teď!

Info

Label: DIY
Link: facebook.com/DCRadioBand
Rok vydání: 2015

Tracklist

01. Štíty
02. Hon na tebe
03. Trinity
04. Ne!
05. Kat
06. My
07. Zanechám
08. Šípková Růženka
09. Sníh
10. Přestupní stanice
11. Osud
12. DCRadio

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímalo, co si vzít na sebe. Chodí řvát na fotbal, pít na koncerty a číst do hospody. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com