Kids and Heroes
DCRadio – Pod vlivem
Danny 23/02/2016 CD, Recenze

Každá generace má svoje. Dneska je všechno rychlejší, možná na úkor prožitku. Moje generace zažila boom MySpace, ta před ní zase domlouvala koncerty poštou. A DCRadio hrají to, čemu jsme ve škole říkali melopunk a v jejich případě je to povedený anachronismus. Kluci, co jako já prožili dětství v devadesátkách za zvuků eurodance a Nirvany – ani jednomu tehdy nešlo nikde uniknout. Milénium nás pak zastihlo v nastupující pubertě a neseme si v sobě stejnou měrou něco z poflakování na sídlišti i z poflakování na internetu. První videa na Youtube, která na klasickém monitoru v minimálním rozlišení stejně vypadala fantasticky. Pruhovaná trička z háemka, která se stala křižovatkou, ze které se člověk vydal směrem, kterému věřil. Kluci, pro které (stejně jako pro mě) slovo „emo“ nemá pachuť. A jejich deska s názvem Pod vlivem je stroj času, který mě vrací do čerstvých osmnácti.

Za texty v češtině mají u mě DCRadio první velký palec nahoru. Druhý mají právě za přiznané inspirace, které vlastně znemožňují mluvit s despektem o žánrech, ke kterým se hlásí. Vytýkat někomu přiznanou patetičnost prostě ztrácí kouzlo. DCRadio potěší kytarovými party, střídáním intenzity jednotlivých pasáží, rychlým tlumením, vokální vyspělostí. Má to v sobě něco z ubrečené přímočarosti Iného Kafe v období desky Príbeh, i vypjaté afektovanosti P!ATD. Vím, že v roce 2004 bych z toho byl hotovej, ale songy jako Hon na tebe, Trinity nebo Přestupní stanice dokáží fungovat i o dekádu později. Potěší i textová stránka tvorby, pokud se skřípajícími zuby pominu přešlap v podobě výslovnosti jména Évici Kerekes. Třeba použití sloganu „všechno lítá, co peří má“ v songu Sníh, věnující se asi nejhoršímu možnému námětu pro písničku, hodnotím na výbornou. Ono je znát, že, ačkoliv se jedná o první album DCRadio, mají do „studentské kapely“ a všemu negativnímu, co tenhle termín symbolizuje, hodně daleko. Třeba použití chaotických smyčců hned v prvním songu Štíty není nic, co by vzešlo z hlav začátečníků. Nečekejte bezpohlavní tvorbu, DCRadio přesně vědí, co chtějí hrát a jak to má znít.

Slibný debut a velký náskok na startovní čáře, pokud se někdy alternativní-emo-punk vrátí do zájmu většího množství lidí. Sever ale především získal do své nabídky skvělou lokální kapelu, která má možnost se poměrně rychle dostat mezi tuzemskou pop-punkovou elitu. Pokud tam už není teď!

Info

Label: DIY
Link: facebook.com/DCRadioBand
Rok vydání: 2015

Tracklist

01. Štíty
02. Hon na tebe
03. Trinity
04. Ne!
05. Kat
06. My
07. Zanechám
08. Šípková Růženka
09. Sníh
10. Přestupní stanice
11. Osud
12. DCRadio

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com