Kids and Heroes
Co má v přehrávači Dušan z Blackheart?
Michaela Klocová 27/11/2013 Co má v přehrávači...

Je tu další díl rubriky, ve které prohledáváme osobní přehrávače jak hudebníků, tak naší redakce. Pokaždé vám přinášíme komentovaný výběr toho nejlepšího, co jsme našli. Dnes vám prozradíme, co sjíždí Dušan z crew okolo značky Blackheart.

 

The ClashLondon Calling

Začnu klasikou, kterou snad ani netřeba představovat. Asi nebudu jediný, kdo v počátcích své kolaborace s punkrockem narazil i na tuhle partu, ale jak už to tak někdy v těch telecích létech bývá, moc jsem se to nepitval, prostě dobrá kapela ze země punku zaslíbené, tečka. Teprve o pár let později jsem oprášil celou jejich diskografii, začal mnohem víc vnímat jak samotnou muziku, tak i texty, proběhlo druhé (a mnohem intenzivnější) milostné vzplanutí a od té doby má tohle album v mém mp3 přehrávači výsadní postavení a pozici asi jako Marek Bendů v parlamentu, toho odtamtud taky asi dostane jedině až smrt. Ale zpátky k albu, skvělá kytara, v punku zas ne až tak obvyklý klavír, prvky reggae, dechy přidávájící některým skladbám energii a hlavně texty které mají hlavu i patu podané nezaměnitelným hlasem génia Joea Strummera, to je 14 (v bonusovém vydání 21) pecek, z nichž některé (Hateful, Dead or Glory, Rudie Can´t Fail, London Calling, Brand New Cadillac) určitě snesou označení „hymna“.

The 5 Finger DiscountsThe OutLaws EP

To jsem se tak jednou na Sedmičce na nějakým koncertě potkal s kámošem Petrem Bláhou, kterej mi říká „hele máme novou kapelu, já tam mlátím do škopků, jmenujeme se tak a tak, zkus si to poslechnout“. Vlivem přemíry piva a rumu se mi bohužel takhle informace během večera vykouřila z hlavy a poslech neproběhl. Takže když jsme se zase potkali na letošním Mighty Sounds v backstage baru a bylo mi oznámeno, že je mám možnost vidět a slyšet naživo na Rafanově stagi, řekl jsem si, že to si nemůžu nechat ujít! A taky nenechal, byl jsem tam, jenže to vím jen díky fotkám objevených až druhý den ve svém aparátu. Prostě se trefili přesně do mé špičky, ale komu se to na fesťáku někdy nestalo, že jo?! Nicméně mě tohle druhé selhání donutilo si je hned po příjezdu (a vystřízlivění) najít na netu a po prvních pár vteřinách sem si sedl na prdel (obrazně řečeno, u kompu většinou sedím). Tohle je česká kapela? A já jí neznám?! Jak je to doprdele možný? Kluci svůj styl nazývají crackrocksteady punkrock, což v překladu značí směs punku, zběsilýho ska a hardcoru, takže všeho, co můžu. Má to říz, má to melodii, k tomu perfektní zpěv přecházejícím někdy až do noisecorovýho řevu, tohle všechno vás prostě chytne za koule a už nepustí. Zvlášt pokud jste fanoušky kapel jako jsou Chocking Victim, Leftover Crack a jim podobných. Já tam navíc ještě slyším něco málo z Catch 22 a None More Black, což je v mých očích jenom plus. Jediná vada na kráse je, že si zatím můžete pustit jen čtyři EP skladby a jeden singl na bendzounu. Navíc v kapele právě probíhají mírné personální změny, ale snad se všechno vrátí do starých kolejí, pánové máknou na
nových skladbách a dočkáme se i plnohodnotného alba, čehož se já osobně nemůžu dočkat, protože tahle muzika je vážně nářez a myslím, že o této kapele v budoucnu ještě uslyšíme!

Hounds & HarlotsThe Good Fight

Další partička objevená díky koncertu na Sedmičce. Tohle punkrockové trio z amerického San Franciska se tady letos na jaře ukázalo spolu s Rat City Riot jako support Far From Finished, a protože obě tyto kapely jsem už viděl, byl jsem zvědavej hlavně na ně. A rozhodně jsem se nezklamal, jejich vystoupení nechybělo vůbec nic a na následné after párty navíc ukázali, že to jsou příjemní týpci, kteří se nebojí srandy ani alkoholu, takže koupě jejich desky byla jasná věc, musíme si pomáhat. Kapela se dala dohromady v roce 2009, aby v roce 2012 vydali tohle první a zatím jediné album. Na něm je 12 tracků a celé to startuje asi největší peckou Divisadero, ke které natočili i klip. A pak už to pěkně odsejpá, jeden svižnej song v klasickém us streetpunk střihu říznutým trochou Oipunku za druhým, back vokály tomu dávají šťávu, takže se člověk určitě nenudí a naopak je mu skoro až líto, že za cca 20 minut je po všem. Snad bude další album aspoň o trochu delší, takových 15 skladeb a 30 minutová stopáž by jim slušela. A kdo by je chtěl vidět naživo, bude mít možnost na jaře 2014, kluci chystají euro tour po Holandsku, Německu a Rakousku a 12. března se zastaví i v ČR, konkrétně v Olomouci.

The Uprising

Zatím nejčerstvější věc na kterou jsem narazil (díky Alex!), o které toho ale zatím nemůžu moc napsat, protože tahle parta to teprve rozjíždí. Jsou z Berlína (už to je takový malý příslib možné kvality), dohromady se dali zhruba před rokem, k poslechu jsou zatím dostupné čtyři songy na bandcampu, které nahráli ve studiu u svých přátel z Radio Dead Ones, za sebou už mají taky hraní např. na Coretex festu a před sebou měsíční tour se Skandals, takže něco umět musí. No prostě kdo má rád nášláplej punkrock modernějšího střihu, má možnost sledovat zrod a vývoj nové nadějné kapely prakticky v přímém přenosu. Po rozpadu mých milovaných The Rabble zůstalo na scéně volné místo a já fandím každé kapele podobného ražení, která ho může zaplnit.

The Moonsine HowlersHymns of Sin and Salvation

A na závěr z trochu jiného soudku. Spousta lidí si nejspíš řekne „country a ještě s punkem, co to má jako být ty vole?“ A přiznávám, já bych ještě před několika lety byl jeden z nich. Jasně, Johnny Cash a Hank Williams jsou legendy, ale co dál? Jenže pak jsem začal objevovat lidi jako je Bob Wayne, HW III a jiné, nebo kapelu Slam & Howie a bylo jasno, propadl jsem tomu, našel jsem to kouzlo spojení zdánlivě nespojitelnýho. A když sem měl navíc možnost vidět na loňském Mighty S&H a hlavně Moonshiny (ty i letos) naživo, došlo mi, že tohle už není jen o muzice. To je prostě o radosti ze života! O albu se příliš rozepisovat nebudu, ještě pořád ho nemám úplně naposlouchaný a to mi jede dokola v podstatě od chvíle jeho vydání (což jsou zhruba dva měsíce), ale už samotný název naznačuje, o čem ta deska je. 11 písniček s příchutí piva a whisky, který budete hulákat s cigárem v koutku a říkat si u toho, že i když už je ten život občas svině, je potřeba si ho řádně užívat, dokud to jde. A doporučuji, jestli budete mít možnost, jděte na jejich koncert, poddejte se tomu, sledujte jednotlivé členy jak si to na pódiu dávají a užívají a garantuju vám, že z klubu budete odcházet s úsměvem a pocitem, že to rozhodně nebyl promarněnej večer a že si ho naopak budete rádi poslechem tohoto fantastickýho alba připomínat!

O autorovi

"Šéfová". V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com