Kids and Heroes
Čo má v prehrávači Boris zo skupiny Dimenzia X?
Palo Zavodský 16/04/2020 Co má v přehrávači...?

Baví nás nazerať do osobných prehrávačov muzikantov, a tak tu znovu pre vás máme ďalší diel tejto rubriky. Teraz vieme, čo najčastejšie počúva Boris zo skupiny Dimenzia X.

 

ZSK – Antifascista

Parádny a nekompromisný “nášup” od berlínskej skate-punkovej stálice. Energický a svižný hudobný prejav podčiarknutý zdravo nasrdeným a radikalizujúcim textom s jasným odkazom, jednoducho pochopiteľným už zo samotného názvu. Za všetko sa žiada odcitovať: “Je jedno, kde sa zjavíte, my tam budeme skôr.” Samotnú skladbu navyše mocne podčiarkuje vychytaný klip. Varovanie: neľútostne zotročí poslucháča už na prvé počutie.

Davová psychóza – Cesta späť

Aj pre mňa osobne je to cesta späť, ale hlavne v čase. Veľká vďaka Davovke za “doskové vzkriesenie” pre mňa jednej z naj punk skladieb vôbec, ktorá ma hlboko ovplyvnila už v deväťdesiatych rokoch a tiež na prvé počutie. Dodnes ma napĺňa vlna nespútanej energie, keď si spomeniem na poctivo odpogované koncerty v bratislavských kluboch a táto skladba svojou gradáciou a ľahko zapamätateľným, no vymakaným, textom vedela vždy vyvolať v šalejúcom dave pod pódiom rýchlo návykovú eufóriu a to v doslovnom súlade s textom… chcem tie časy naspäť.

Non Servium – La Era del Terror

Čo vôbec písať k tejto radikálnej verbovačke od madridskej údernej brigády Non Servium? Snáď len, že treba vypočuť, vstať a nasledovať volanie na barikády dnešnej doby… inak to bude pokračovať, inak sa putá budú čoraz viac sťahovať, ústa častejšie a viacerým zapchávať, práva a slobody obmedzovať a to všetko potichu, plíživo a s falošným výrazom demokracie v tvári. Skladbu, ako aj celý album Resurgir, možno len odporučiť do všetkých prehrávačov, u mňa osobne uložené v priečinku “Nezmazateľné”!

Wlochaty – No Pasaran!

No, pri poľských Wlochaty sa z barikád určite neodchádza. Boli sme laxní, boli sme nevšímaví, tí rozumní, dobrí a tolerantní až sa nám tu tie totalitárske a xenofóbne hnedé sračky balené v staromilských konzervách dostali do inštitúcií a čo je najhoršie ako výživná kŕmna zmes populizmu aj do hláv väčšiny ľudí… a preto “stop na hranici našeho sveta, stop, NEPREJDETE, to je po našom NO PASARAN!”. Pozdrav kapele do Štetína a klobúk dole, je úžasné, že drtia ďalej…

Gogol Bordello – Immigraniada

A aby som neobišiel aj niektoré zaujímavé odnože a zmesky “punku” (a čo viem ešte čoho), nemôžem opomenúť Gogol Bordello a ich charizmatického a na pódiu nevyčerpateľného Eugene Hütza. Vidieť ich naživo je čistokrvný tranz a bohapusté bosoráctvo – veď čo iné je, keď frontman počas koncertu vyslope sedmičku tvrdého, ktorá nakoniec stúpne do hláv ľudí v publiku… Ale okrem neviazaného prejavu a esenciálnej anarchie podávanej najmä pri vystúpeniach v nepredýchateľných dávkach ponúka tento svetoobčansky syndikát aj ľudský a citlivý pohľad na celé priehrštia tém a problémov. A jedným z nich je aj spoločnosťou drmajúca otázka imigrantov – lenže toto je pohľad z druhej strany a je oveľa, oveľa smutnejší…

O autorovi

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com