Kids and Heroes
ČAD – Ťažký kov
Roman / PHR 05/12/2011 LP, Recenze

Slovenské trio ČAD ze Svätého Jura a Bratislavy je díky neutuchající píli na naší scéně dostatečně prověřenou a vyhledávanou značkou. Na nové desce s půvabně poeticky metalovým názvem Ťažký kov své sekery a buzogane vyšperkovali k patřičné dokonalosti. Nejprve jsem si jejich repertoár měl možnost vychutnat v živém provedení, na nedávné oslavě dvacátých narozenin ostravské sebranky Malignant Tumour, a pár dní na to jsem v rukou držel jejich novou asfaltovou placku. Obě setkání byla veskrze příjemná, takže je nasnadě napsat o tomhle počinu pár řádků.

Ťažký kaliber ťažký kov

Husté je bahno hustá krv

Na krídlach smrti obleť Zem

Kus kovu to je to čo chcem

(Ťažký kov)

ČAD existují už pěkně dlouho, ale samostatnou velkou desku si nadělili až letos. Ovšem očekávání se vyplatilo, kapela se rozhodla nejprve dozrát a teprve pak svým soundem smést fanoušky z povrchu zemského. A tomu podřídili doslova vše. Album bylo nahráno ve známém tuzemském studiu Shaark a finální mix provedl Erik Rutan ve studiu Mana na Floridě. Což vedlo k tomu, že album zní velmi hutně a našlapaně. A pokud se zaobíráme těmi „technickými“ věcmi, tak je třeba zmínit pěknou titulní stranu obalu. Ta se opravdu povedla.

Prirástli ku stolom a ťažkým pohárom

Nevyruší ich ani keď vedľa udrie hrom

Reagujú na zvuk elektrickej gitary

Dunenie basy a bubnov údery

(Zombie masaker)

Hned jak jehla gramofonu vjede do první ozvučené drážky, vyvalí se na vás již zmíněný hutný a dřevorubecký sound. Ten vás rozseká pořádným stylem. A čím hlasitěji, tím více. Pravděpodobně i proto je na obalu poznámka: !!! Púšťať na maximálny výkon !!! Tahle parta dokáže i ve třech produkovat pořádný řimbuch. Ale pořád je to rachot čitelný, melodický a plný nespoutané energie. Heavy metal přetavený do těžkého kovu.

Sme červy spod zeme a všetko žerieme

Rakvy aj s mŕtvolou čipsy aj s kofolou

Sme červy červavé a máme krvavé

Papule bez zubov hryzieme Ťažký kov!

(Červy)

Červy je song, který to celé odstartuje. Temná a ponurá píseň, která nepostrádá změny tempa a řvaný refrén. V podstatě je to schéma, které se na desce pravidelně opakuje. Čímž samozřejmě nemyslím, že by jednotlivé písně od sebe nešly odlišit, to určitě ne. Ale ona zvuková valivost je všudypřítomná. Celkovou atmosféru podtrhují texty, které na první pohled mohou působit jednoduše, až dětinsky. Pokud se do nich ale zaposloucháte (začtete), tak zjistíte, že jsou záměrně přitažené za vlasy, aby působily dojmem jakési absurdnosti. Navíc pod touto slupkou najdete vesměs závažná sdělení, která jsou podána neotřelým stylem. Osobní, společenská, sociální i globalizační témata si najdou v písních ČAD své místo a díky jejich zpracování nemáte pocit, že by se jednalo o bezduchou prvoplánovou agitku.

Džíny sú z Číny aj číny sú z Číny

Plastové obaly na odnos špiny

Plyny sú z Číny ríny sú z Číny

Veterné mlyny? Aj tie sú z Číny.

(Všetko je z Číny)

Na naše (federální) poměry se jedná o velmi vyspělé album, které se snaží jít vlastní cestou a zcela cíleně se vyhýbá vyšlapaným cestičkám. Ze svého okolí si ČAD berou, co se jim hodí, ale vždy přesně to, co koncepčně zapadne do jejich tvorby. Tohle je činí jinými a vynáší je na vrchol. Tohle je Ťažký kov, který nekompromisně drtí vše, co se ocitne pod ním.

Info

Rok vydání: 2011

Label: My Sleeping Cat

Odkaz: http://bandzone.cz/cad

Tracklist

01. Červy
02. Ťažký kov
03. Skaza
04. Pevnosť
05. Zombie masaker
06. Gulomet
07. Kultúra smrti
08. Všetko je z Číny
09. Sklenená veža
10. Kráľ hovien
11. Na to si tu!

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com