Kids and Heroes
Brisk Fart – 3+2
Danny 15/12/2015 CD, Recenze

A to jsem myslel, že pop-punk už nikde nefrčí. Že tahle škatulka se prolnula s ramonescorem a kapelami jako Bad Cop / Bad Cop, nebo naopak došla až k někam k hardcore punku jako The Story So Far. Objevili se ale Brisk Fart z Žlebských Chvalovic (ehm, musel jsem googlit) a klasický americký pop-punk začátku tisíciletí obohatili o trubku a vydali album 3+2. CD vyšlo vlastním nákladem, a ačkoliv nejsem příznivcem kreslených obalů, ten k 3+2 se povedl, jelikož mi evokuje současnou vlnu plážových DGAF kapel.

Prvním dojmem a příjemným překvapením je zpěv. Barva hlasu je pro tenhle žánr ideální, hodně specifická a dobře se poslouchá. Škoda ale, že ke zpěvu patří taky texty, protože většinu času tak nějak nemám ponětí, o čem Brisk Fart zpívají. Směs nepřenosného lokálního humoru, snah o glosování aktuálního dění a naprosto zbytečných vulgarit tak nějak tahá dojem z desky dolů. A bohužel to nezachrání ani celkový zvuk nahrávky, který je čitelný, dynamický a pro kapely, jako jsou Brisk Fart, těžce nadstandardní.

„Jednou takhle v neděli, turbo se mi vysralo
Bylo to fakt v prdeli, řádně mě to nasralo.“

Písničky jako Turbo, Palič a především Compañeros komentovat asi nebudu. Po hudební stránce vyniká především Vyjmenovatel s dominantní trubkou, Kamení s povedeným rozjezdem a Start, která musí mít naživo obrovský drajv. Ale ani taková písnička R.T.O. nedokáže vytěžit nadhozený potenciál. Člověk může jen smutně zavzpomínat, zůstávajíc u automobilového tématu, na příběh vystřižený třeba v Jeep Song od Dresden Dolls. Na závěr desky Brisk Fart zařadili písničku Oreirová od kamarádů z kapely Fixage. To, co v originále funguje jako indie-folk-popová naivní hitovka, v kombinaci s učesaným zvukem úplně nevynikne. A poznámka k textu (který je v podání Fixage v pořádku), je to sakra Natalia Oreiro, ne Oriero!

Mám pocit, že kapela, která vznikla v roce 2009, by už tak nějak měla znít jinak. Vyzráleji. Každopádně obrovské plus dávám za trubku, která se do hudby skvěle hodí, aniž by klouzala ke kolovrátkovému ska-punku. To je prvek, který by z Brisk Fart udělal zapamatovatelnou kapelu i mimo lokální scénu. Ale to musí především zapracovat na textech, protože momentálně si Brisk Fart pamatuju především kvůli nim. A to není dobře.

Info

Label: DIY
Link: bandzone.cz/briskfart
Rok vydání: 2015

Tracklist

01. Vyjmenovatel
02. Král
03. Teď a tady
04. Palič
05. Kamení
06. Smát/Brečet
07. Start
08. R.T.O.
09. Compañeros
10. Turbo
11. Oreirová

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com