Kids and Heroes
Black Tar Jesus – Who’s The Freak When Days Are Bleak
Johnny Násilník 10/05/2013 CD, Recenze

Je tomu už nějaký pátek, co světlo světa spatřila nahrávka Black Tar Jesus s názvem Who’s the Freak When Days Are Bleak. Jméno Tomáše Kopáčka ukrytého pod tímto pseudonymem mi nic neřeklo, stejně jako jeho předchozí působení. Co však řekne hodně, je jeho hudba.

Tohle špinavé, garážové retro totiž spojuje věci, které znáte, a co víc, které máte rádi. Bujón stoner rocku uvařený v lo-fi zvuku, tu přidáte power pop, tu grunge, klasické garážové kytarovky a máte něco, co vám připomene kapely, které jsou zatraceně dobré a které máte rádi, jen byste to nikdy nepřiznali, protože je miluje každý idiot. Mám na mysli Nirvanu v klidnějších polohách, určitě taky Sonic Youth, občas dostanete chuť vrátit se k Pavement.

S tím power popem to není tak horké, od prvních poslechů si totiž písně hrají hlavně s atmosférou. Nádech zasněnosti, jaksi znuděný a rozervaný a přitom tak nějak romantický zpěv zasazený do příjemných melodií, ale vyloženě přímočará hitovka na prvních poslech je snad jen Forever Eighteen.

Projev zpěváka, který mohl klidně okoukat od Strokes, ladí se zvuky garáže, s jednoduchými a stokrát slyšenými postupy, které ale nemůže člověk nemít rád. Postupem času se příjemně plynoucí hmota vzpomínek na desky, které vás dokopaly k tomu, abyste přestali poslouchat Těžkej pokondr, zarývá do sluchovodů a rýsují se chytlavé songy.

Oldschool punkem nasáklý Anton, na primitivní basové lince nesená skladba Haunted Souls, nebo hned úvodní pecka Ill at Ease či můj favorit Come Down, všecko to jsou kousky, kterým prakticky nemůžete nic vytknout. Z celé té příšerně neoriginální a přeci osobité změti nevyčuhuje ani nezapadá nic, a tak těžko hledat slabší místo. Devítka songů nepřesáhne ani půl hodiny, tudíž nepřichází nudné zívání.

Album, které vyšlo trochu netradičně na kazetě (a šest skladeb je k dispozici na bandcampu) jako ideální materiál do nočního ticha nebo dlouhých deštivých dnů je jedním z nejzajímavějších loňských počinů made in Česko, fungující jako příjemný stroj času.

Tracklist

01. ill at ease
02. visit 2
03. come down
04. forever eighteen
05. your lighter in my pocket
06. haunted souls
07. anton
08. something in the vein
09. don’t ask me i got no clue

O autorovi

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com