Kids and Heroes
Bf Concerts: Nie je to nič na čom zarobíš peniaze, ale je to moja vášeň
Dr. No 16/12/2014 Rozhovory

Najznámejší punkový promoter vo Viedni oslavuje už 14. rok podporovania scény a organizovania výborných akcií. Vo februári 2015 sa do Viedne chystá po prvýkrat švédská lahôdka Perkele práve na výročie Bf Concerts. Čo všetko sa mu podarilo a čo vníma ako to najdôležitejšie? Podporu domácej scény…

 

Budúci rok oslavuješ 14. výročie organizovania punk a Oi parties vo Viedni. Čas letí, aké vnímaš tých štrnásť rokov?

Áno, budúcí rok je už štrnásty…kto by si pomyslel, že už je to tak dlho. Keď som organizoval svoj prvý concert bol to pre mňa len experiment. Chcel som pomôcť kamošovi s organizovaním punkrockového festival, ale rozdielne názory nakoniec spôsobili, že sa festival nikdy neuskutočnil a keďže som bol v kontakte z Eastside Boys z Nemecka, zorganizoval som len ich koncert. A to bol začiatok… Mimochodom Eastside Boys hrajú v Prahe v Klube Buben 6. februára 2015, určite choďte na ich concert, je to skvelá kapela!

Budúci rok vo februári organizuješ aj ty koncert k výročiu, čo presne chystáš?

bf concert perkeleNa túto výročnú show mám viacero dobrých kapiel. Perkele a ich prvé vystúpenie v Rakúsku, Guida, tiež prvé klubové vystúpenie v Rakúsku, 8°6 crew detto a Eastside Boys, kapela, ktorá všetko naštartovala a samozrejme lokálny support Heroes’n’ghosts – pre mňa najlepšia streetpunková kapela v Rakúsku. Väčšinou sa snažím robiť koncerty buď čisto zamerané na punkrock alebo na Oi, ale niekedy to jednoducho zmixuje ako tento krát. Rôzne štýly od streetpunku, Oi, SKA, ale jedna veľká a dôležitá message – naše publikum je vždy striktne antifašistické!

Aké akcie, ktoré si robil považuješ za najvydarenejšie?

Najlepšie akcie? Určite koncert Madball a H2O z pred pár rokov, ale aj Us Bombs alebo Angelic Upstarts… Ale, čo mám naozaj rád, je robiť koncerty pre malé kapely a dať im šancu pred väčším publikom a pomôcť im sa trochu presadiť. Nie je to nič na čom zarobíš peniaze, ale je to moja vášeň.

Aká je dnes scéna v Rakúsku oproti tomu keď si začínal s koncertmi?

Scéne je takmer rovnaká ako pred 14 rokmi. Niekedy je na koncerte viac skins, niekedy zas punkové alebo hardcore koncerty idú lepšie. Pozitívna vec je, že Viedeň má oveľa viac klubov ako mávala aj mimo tie veľké, ako napríklad Arena, kde môžeš robiť DIY veci. Myslím si, že je tak ako všade inde, veľké kapely pritiahnu viac ľudí a menšie majú menšie publikum. Viedeň má najviac klubov spomedzi miest v Rakúsku, v iných mestách ako Graz, Salzburg, Linz alebo Klagenfurt je pomenej akcií, väčšina vecí sa proste deje vo Viedni. S kapelami je to obdobne, najviac ich je vo Viedni a potom je to celkom slušné v Grazi. Viacero talentovaných ľudí hrá vo viacerých kapelách ako len v jednej.

Jedna z najlepších scén na svete je v Nemecku, ako vnímaš scénu u vás v porovnaní s nimi?

Rakúsko v porovnaní s Nemeckom? Všetkého je tam viac – viac kapiel, ktoré prežijú prvé roky, viac ľudí na koncertoch, viac možností urobiť väčšie akcie a festivalová ponuka je výborná. Napríklad Viedeň ani celé Rakúsko nemajú žiadny punkrockový festival. Je tu 10 -15 kapiel, ktoré chodia na turné a väčšina z nich nie sú také zaujímavé ako kapely v Nemecku. Tiež zopár DIY vydavateľstiev, ale nič podobné ako v Nemecku, kde majú veľkú ponuku od metalu, punku až po Oi a podobne.

Kapely z Rakúska hrávajú veľmi málo koncertov u nás. Čím to je a ako vnímaš kapely z Čiech alebo Slovenska, ktoré hrali niekedy na tvojich akciach?

V posledných mesiacoch som snažil ponúkať nejaké naše kapely spriateleným promotérom…Každopádne je tu viacero dobrých kapiel ako Heroes’n’ghosts a Styrian Bootboys z Grazu, Kings Without Crown alebo The Glasses z Viedne, Crossfire z Klagenfurtu alebo United Bastards z okolia St. Pölten. Takže, ak by mal hocikto záujem o kapelu od nás, dajte mi vedieť, či už cez facebook alebo email (chaos77-at-gmx.at).

Od vás poznám zopár kapiel, ktoré mám naozaj rád. Pipes and Pints sú asi najznámejší, ale aj Boy z Brna alebo Saints and Sinners z Prahy, z ktorými som už spolupracoval. Muerti sú tiež zaujímavá kapela, s ktorými verím, že ešte niečo vymyslíme v budúcnosti. Tiež som počul samé dobré správy o vašom klube v Prahe – Buben, dufám, že sa mi tam zanedlho podarí prísť na nejakú dobrú show a pivo.

Organizuješ niekedy koncerty aj s inými promotérmi z okolitých krajín? Napríklad, keď robíš akciu s nejakou väčšou zahraničnou kapelou..

Áno, robievam to. Pár rokov dozadu som robil koncert anglickej streetpunkovej Beerzone, ktorý hrali vo Viedni a aj v Drážďanoch a Chemitz v Nemecku. Túto zimu sa mi skoro podarilo niečo podobné s Evil Conduct a Saints and Sinners. Piatok vo Viedni, sobota Kids and Heroes Xmas v Prahe. Mimochodom vyzerá to ako dobrá akcia s dobrým line-up. V budúcnosti určite plánujem robiť 3-4 denne mini tour, veľa ľudí ma kontaktuje zo Španielska, Francúzska, Nemecka alebo Poľska. Vždy s rakúskou kapelou, aby som pomohol obom. Kapela, ktorej domovina je blízko Rakúska je tiež možnosť… Teraz mám najlepšiu spoluprácu s Prahou, Bratislavou, Maďarskom alebo Nemeckom…

Poznáš aj scénu u nás, či už v Čechách alebo na Slovensku?

Áno, robil som už so zopár kapelami od vás, napríklad s Lost Souls z Nitry – dobrý streetpunk a fajn ľudia, dufam, že s nimi ešte niečo vymyslíme. Saints and Sinners tu hrávajú pomerne často a vyzerá, že Praha má celkovo dobrú scénu. Oi, punk, SKA & Soul parties, ako som spomínal v klube Buben… Tiež poznám Martina z kapely The Boy z Brna, ktorý toho robí veľa pre scénu organizovaním koncertov. Kuko zo Slovenska je tiež výborný partner na koncerty, s ktorým plánujem viacero akcií do budúcnosti. Robí koncerty v Bratislave, kde je tiež výborné prostredie na koncerty…

Koľko koncertov zvykneš organizovať počas roka? Väčšinou čakáš na kapely, kým sa ti ozvú alebo aktívne oslovuješ vytipované kapely?

Väčšinou polovicu mojich akcií počas roka je s kapelami, ktoré sú aktuálne na turné. Som v kontaktne s viacerými agentúrami a po pár emailom je všetko väčšinou dohodnuté. Zvyšok sú kapely, ktorým robím exkluzívne shows. Napíšeš email, dohodneš podmienky, bookneš letenky a ide sa. Toto sú prvé kroky na dobrú akciu, následne musíš nájsť dobrý klub, nejakú support kapely, nocľah a afterparty a nakoniec to najdôležitejšie – dobré promo.

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com