Kids and Heroes
Best Coast – Fade Away
Johnny Násilník 27/05/2014 Recenze

Garážový boom surf-popových kapel zastihl Kalifornii před několika lety, a tak, zatímco posluchači u nás zatím stále objevují kapely jako Wavves, surfová princezna Bethany Cosentino a havajský tlouštík Bobb Bruno mají za sebou pod názvem Best Coast dvě dlouhohrající desky a aktuální EP Fade Away, které si Bethany vydala na svém vlastním labelu a obsahuje atypických sedm skladeb.

Bethany a Nathan Williams z Wavves jsou kalifornskou láskou, surfovým Kurtem a Courtney, instagramový hipsterský páreček. Stejně tak byla první deska Crazy for You roztomilost sama –  nosné, lehce plynoucí a lhostejně zpívané melodie, nehorázně jednoduchá basová linka a fuzzové kytarové „riffy“, které byly spíš jakýmsi podkresem pro (samozřejmě lo-fi) zpěv a zasněné vyhrávky.

Bylo to k sežrání, z repráků přímo sálal žár kalifornského slunce, a Bethany opalující se na pláži bych si z fleku vzal. A zatímco druhá deska byla někde jinde, a podle mě se moc nepovedla, Fade Away v podstatě navazuje na Crazy for You nebo na o něco starší demonahrávky. Jenom je to pomalejší a je to ještě o něco víc pop.

Rozvernost trochu ustupuje syntetičnosti – zpěv i nástroje jsou nahrané čistěji, Best Coast pak místy připomínají Hole. Motiv, který celou nahrávku provází, je stárnutí. Bethany se vzbudila, zjistila, že jí je šestadvacet a v ulicích potkala sebe samu, a přes všechny zkušenosti, životní moudrost a úspěchy, kterých dosáhla, věděla, že lepším člověkem je její nezkažené sedmnáctileté já.

Kdy jsem se vzbudila a moje duše náhle tolik zestárla?“ ptá se. Stejně jako se ptá, kým se stala, a kým letos je, jestli je lepší, než byla, a proč se nic nestává jednodušším, ale naopak složitějším. Ale všechno je to pořád lehoučce přízemní a příjemně melancholické, stejně jako: „Life is short but so am I. What does it matter, anyway?

První polovina EP je skvělá, chytlavá v podstatě na první poslech a silně návyková. Závěrečné balady jsou na můj vkus až moc plytké a reklamní, až moc umělý pop, který se vleče a nudí. Ale ty, kteří nedočkavě čekají na novou desku Best Coast, tahle v mlhách utopená dávka kočičí roztomilosti dostane v pohodě do rauše.

Tracklist

1. This Lonely Morning

2. I Wanna Know

3. Who Have I Become?

4. Fear of My Identity

5. Fade Away

6. Baby I’m Crying

7. I Don’t Know How

O autorovi

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com