Kids and Heroes
Beautiful Bastards: Hudobná scéna nie je už taká silná, ako bola kedysi
Palo Zavodský 10/09/2018 Rozhovory

Topoľčianska punková skupina Beautiful Bastards sa na scéne pohybuje od roku 2014. Za ten čas stihla nahrať album Gentlemen on hunt a zahrať si na koncerte so Slobodnou Európou. O tom, čo pre nich znamená punk, kde berú inšpiráciu a ako začínali, nám prezradili ich basgitarista Boris a spevák Harwy. 

 

Keďže tento rozhovor sme robili na festivale Punkáči deťom, začneme zhurta. Čo pre vás znamená Punk?

Boris: Punk je cesta životom, po ktorej kráčame už roky, resp. desaťročia, sloboda, únik z „virtuálnej reality“, ktorú povrchne prežívame,  postoj k životu, k hodnotám, ku každodenným situáciam…

Harwy: Ja punk počúvam už od 14-15 rokov, hrám ho, žijem a inak si asi nevieme predstaviť život.

Keďže si spomenul, že od 14 rokov počúvaš punk, ako si sa k nemu vlastne dostal?

Harwy: Ja som vyrastal v tej dobe asi ako každý na domácich kapelách ako Slobodná Európa, Davová Psychóza… Potom sa mi dostali do ruky albumy ako Blitz, Adicts, Major Accident a to boli kapely, ktoré ma úplné fascinovali a smerovali moje hudobné myslenie.

Vy ste ako kapela začínali s názvom Beautiful Beasts (krásne beštie) a potom ste to zmenili Beautiful Bastards. Prečo tá zmena?

Harwy: Na začiatku som sa bavil s jedným kamarátom, ktorý hrával v jednej kapele, on si ma pamätal ešte zo skupiny DPH a sme sa tak dohodli, že si pôjdeme zahrať a postupom času sme dali dokopy Beautiful Beasts. Postupom času sa skupina dostala do mŕtveho bodu a zrovna v tom čase ma oslovil kamarát zo skupiny Začiatok konca, že dáme tú kapelu zas dokopy v novej zostave. Oslovil Borisa, ten súhlasil a aby sme sa odlíšili, tak preto sme zmenili Beasts na Bastards.

Máte na svojom konte už jeden album (Gentlemen on hunt), na ktorom sa objavila aj pesnička Časovaná Bomba, v ktorej spievate o tom, že človek by nemal veriť všetkému, čo je v médiách a rôznym hoaxom atď. Podľa vás ako sa človek môže chrániť proti nepravdivým informáciám z médií?

Harwy: Hlavne zdravým rozumom. Teraz je strašná móda, veriť všelijakým konšpiračným teóriám a hoaxom. Všetky informácie z médií, či už mainstreamových alebo alternatívnych, treba brať s rezervou.

Boris: Podľa mňa si treba vyselektovať, že aké informácie príjmami z médií a zachovať si svoj názor na to. Treba brať trocha z globálnejšieho pohľadu, všetkému čím nás kŕmia média sa snáď ani nedá veriť. Podľa mňa ide o to, že čím nás kŕmia média je propaganda z jednej aj druhej strany, kto je komu ako naklonený, kto s kým sympatizuje, aká skupina (strana) ovláda dané médium. Ja médiám  neverím už ani počasie.

Už keď sme pri tom albume, spomeniem aj skladbu Starý bar. Vznikla podľa reálneho baru?

Harwy: Pieseň napísal Fedo z kapely ZK (bývali bubeník), bolo to inšpirované jedným barom v Topoľčanoch, ale reálne je to pieseň o všetkých takých starých baroch.

Boris: Ja len doplním Páľa, že túto pieseň vždy na koncertoch venujeme Barbaru  a Kolenovi, keďže oni nám dali šancu, keď sme začínali a dosť nám pomohli. Vieme aká je doba, že nie každá začínajúca kapela dokáže preraziť.

Keď už si spomenul, že mladé kapely majú teraz problém presadiť sa, v čom vidíte najväčší problém?

Harwy: Podľa mňa prvá vec je, že trh je presýtený veľa kapelami. Ja keď to porovnám s časmi, keď som začínal ešte so skupinou DPH, tak to bolo pre mladí kapely oveľa jednoduchšie, lebo nebolo toľko kapiel a hlavne ľudia chodili na koncerty. Ja si pamätám časy, keď sme cestovali 200 km na kapely, ktoré sme ani nepoznali, a teraz je taká doba, že je veľa dobrých koncertov a ľudia nechodia tak ako vtedy. Keď si zoberieme TOHC fest, v ktorom je Boris ako jeden z usporiadateľov, tak je tam veľa dobrých kapiel, je to super akcia a ľudí aj tak nechodí veľa. Tá scéna nie je už taká silná, ako bola kedysi. Ja si strašne vážim ľudí, ktorí chodia na koncerty a cestujú cez celú republiku, len aby nás videli. Teraz je trocha iná doba.

Boris: Hudobná scéna je teraz oveľa iná ako kedysi, vtedy to bolo o dosť jednoduchšie. Kedysi bolo bežné, že mladí punkáči zaplnili skoro celý vagón a išli na koncert, ktorý bol na druhom konci Slovenska. Teraz to už tak nevidno. Taká je doba, scéna je iná, doba je iná keďže je tu facebook, youtube. Ľudia menej komunikujú tak, že sa stretávajú, ale viac komunikujú cez sociálne siete. Radšej si to vypočujú na internete, ako by mali ísť na koncert a zabaviť sa.

Teraz trocha k vašej budúcnosti. Nedávno ste vyhrali nahrávanie v nahrávacom štúdiu, máte už nachystané nové veci?

Harwy: Hej máme, v podstate už aj na koncertoch máme repertoár nachystaný tak, že hráme polovicu zo starého albumu a zvyšok nové veci. Teraz sa dohadujeme či nahráme album, alebo singel, nechávame to otvorené a uvidíme.

Keďže všetci z kapely máte aj osobný život, rodinu vedľajšie projekty, ako to zvládate?

Harwy: tak každý z kapely má rodinu, teda  okrem mňa, tak sa to vždy snažíme nejako prispôsobiť. Keďže náš album nie je ešte úplne odpočúvaný, tak zatiaľ ten tlak nie je tak veľký, ale vieme, že raz to možno bude ťažšie.

Boris, ty hráš aj v kapele True Reason, ako to vlastne stíhaš hrať v dvoch kapelách?

Boris: Je to občas ťažké, keďže aj tie koncerty sa kryjú, aj tie skúšky, plus práca a robota, ale vždy je to o kompromise.

Harwy: U Borisa to je tak, že v práci je občas toho dosť veľa, takže teraz mávame skúšky tak raz do týždňa, plus náš bubeník je záchranár a tiež má toho veľa. Preto vieme dať max. jeden koncert mesačne.

Teraz posledná otázka, kde všade nachádzate motiváciu?

Harwy: Tak u mňa sú hlavnou nekonečnou inšpiráciou hlavne ženy. :D Robíme hudbu pre ľudí a baví nás to. A sme vždy radi, keď naša hudba baví ľudí. Sme hrdí na to, kde všade sme už hrali.

O autorovi

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com