Kids and Heroes
Basák Joy Division v Praze zahraje to nejlepší ze své kariéry
Danny 11/11/2015 Pozvánky

Průkopnickému soundu vlivných anglických skupin Joy Division a New Order vždycky dominovaly basové linky Petera Hooka. V druhé polovině sedmdesátých let umožnila Hookova typická basová kytara Joy Division vytvářet mistrovské skladby opravdového zoufalství. I když jsou depresivní texty Iana Curtise a jeho zpěv často považovány za hlavní poznávací znamení hudebního smutku Joy Division, mnoho písniček kapely poháněla právě Hookova zlověstná pulzující basová kytara. Hookova technika hraní na basovou kytaru vždy zdůrazňovala důležitost rytmu v punk rocku a inspirovala celou generaci tanečně orientovaných novovlnných kapel.

Po sebevraždě Iana Curtise 18. května 1980 Hook s dalšími členy Joy Division vytvořil New Order. Na prvním albu New Order nazvaném Movement si ve dvou skladbách zazpíval (Dreams Never End a Doubts Even Here) a jeho styl hraní na basovou kytaru se stával čím dál víc melodickým, když kapela rozvíjela používání sekvencovaných syntetických zvuků. Hrál také na klávesy a elektronické bicí. Mezi alby Power, Corruption & Lies a Low-life Hook participoval na krátkodobém projektu Ad Infinitum s Lindsay Reade (tehdejší ženou šéfa Factory Tony Wilsona) a členy Stockholm Monsters – vydali coververzi skladby Joe Meeka Telstar. V roce 1990, poté, co New Order vydali Technique, Hook zformoval vlastní projekt Revenge a vydal One True Passion. Spolupráce s Dave Hicksem (kytara, klávesy) a Chrisem Jonesem (klávesy) kombinovala prvky techna a hardrocku; Hook také zpíval. Druhá deska Revenge z roku 1992 Gun World Porn vyšla předtím, než New Order vydali v rove 1993 album Republic. Po přerušení aktivit New Order se Hook spojil se zpěvákem Davidem Pottsem (který začal zpívat v Revenge po jejich debutu) a vydal Music For Pleasure jako Monaco v roce 1997. Skladba What Do You Want from Me? se stala hitem v klubech a na alternativních rádiích. Monaco se rozpadli díky lhostejnosti gramofirmy a jejich druhé album Monaco vyšlo se zpožděním až v roce 2000.

Hook zůstal hudebně činný i v novém tisíciletí. Nahrál další dvě alba s New Order (Get Ready a Waiting For The Sirens‘ Call) a v roce 2007 skupinu opustil. Jeho basa zazněla na nahrávkách dalších umělců, jako jsou Perry Farrell, Hybrid a The Crystal Method. Freebass, kapelou založenou s dalšími dvěma basáky Andy Rourkem (The Smiths) a Manim (The Stone Roses). Vydali pár EP a v roce 2010 album It’s A Beautiful Life. Peter Hook And The Light vznikli, aby naživo zahráli dvě významná alba Joy Division – Unknown Pleasures a Closer. V roce 2011 kapela vydává EP 1102/2011 s verzí skladby Atmosphere od Joy Division zpívanou Rowettou Idah. Unknown Pleasures: Live in Australia vychází zhruba v té době. Hook pracoval jako DJ, kompiloval The Hacienda Classics a The Hacienda: Acid House Classics a dokonce napsal knihu How Not To Run A Club.

Pražské fanoušky potěšil Peter Hook And The Light v únoru 2012 a po téměř čtyřech letech se vrátí na místo činu, aby vzdali hold Joy Division. Zaznít by měli písně z alba Unknown Pleasures a Closer, dostat by se mělo ale i na počáteční tvorbu New Order. Vstupenky za 490,- Kč + poplatky jsou k zakoupení na webu a pokladně Lucerna Music Baru, v sítích GoOut.cz, Ticketpro a Ticketportal. Na místě v den koncertu pak za 590,- Kč.

29.01.2016 od 20:00 Lucerna Music Bar

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímalo, co si vzít na sebe. Chodí řvát na fotbal, pít na koncerty a číst do hospody. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com