Kids and Heroes
Ako keby hodíš Pink Floyd a Ramones do práčky. Rozhovor s kapelou Kýbel Mačiek
Palo Zavodský 26/06/2018 Rozhovory

Punk, špinavý folk, alternatívny rock, škaredý metal, dokonca aj samba. To všetko mieša nitrianska buranrollová skupina Kýbel Mačiek v ich skladbách. O tom, čo vlastne ten Buranroll je a čo ich smerovalo k tomuto štýlu, nám poropzrával ich spevák Bilbo.

 

Uvádzate o sebe, že hraté Buranroll. Vedel by si nám trocha predstaviť tento žáner?

Buranroll je množina rôznych marginálnych a prehliadaných tém pesničiek, ktorým sa väčšina kapiel nevenuje. Preberáme zväčša problémy človeka na úrovni jednotlivca: jeho neduhy, slabosti a každodenné problémy, pričom sa snažíme vnášať do života týchto ľudí osvetu. Niektoré myšlienky sú skryté pod ťarchou vulgarizmov, vo všeobecnosti oplzlého vokálu a nevyberavých výrazových prostriedkov – buranroll útočí na tvoje najhlbšie zavŕtané šróby na materskej doske. Po hudobnej stránke sme zožrali, spracovali, vyprázdnili a zmiešali mnoho žánrov – punk, špinavý folk, alternatívny rock, škaredý metal, dokonca aj samba! A to so širokou škálou zvukov, takže rozhodne nejde o odrhovací punk na jednostrunovej basgitare!

Hrávate tento štýl od svojich začiatkov, alebo ako ste sa k nemu vlastne dostali?

S kapelou sme mali to šťastie, že už prakticky od začiatku fungovania sme mali dáke náčrty vlastných pesničiek. Dá sa povedať, že od samého počiatku sme sa uberali týmto protismerom strmhlav proti všetkému, čo sme doteraz počuli. Predovšetkým sme nechceli zapadnúť do tzv. UPO – univerzálnej punkovej omáčky, teda medzi kapely, ktoré spievajú o tom istom a nerozoznáte jednu od druhej – chceli sme byť predovšetkým originálni, a na naplnenie tohto cieľa sme zvolili príslušnú počarbanú, pokrčenú a pojebanú metodiku. Samozrejme sa postupne času vyvíjame a pri našich nových pesničkách sme sa snažili vyhnúť začiatočníckym prvoplánom a plytčine. To samozrejme platí aj po hudobnej stránke – na novom albume sme pomiešali toľko zvukov, že znie ako keby hodíš celú diskografiu Pink Floyd a Ramones do práčky.

Je to vlastne niečo nové, zmiešanie niečo starého. Inak už keď si spomenul začiatok fungovania – aké boli vaše prvé začiatky s hudbou?

Každý z našich štyroch členov si prešiel vlastným hudobným osudom predtým, než sme sa v čase T stretli v mieste M. Niektorí boli už relatívne skúsení vďaka hraniu v iných kapelách, a tak naše počiatky neboli možno také náročné, aké si museli odsrať iné kapely. Nič to však nemení na to, že sme si po založení tiež vytrpeli svoje – nemali sme poriadnu skúšobňu ani aparatúru, netušili sme, kam sa pohnúť z miesta. Dosť nám ale pomohol fakt, že sme od začiatku cvičili vlastnú tvorbu, a tak sme nemuseli prechádzať cez únavné štádia hrania preberaných pesničiek a následných pseudokoncertov z núdze. V novembri roku 2010 sme sa zhrčili pod jednou strechou a už v marci 2011 sme vďaka „totálnímu nasazení“ mali prvý koncert, a to hneď v Bratislave. Takisto sme vďaka nadbytku tvorivosti preskočili fázu nahrávania dema a tak sme v roku 2012 rovno nahrali album. Suma sumárum: zlú technickú štartovaciu pozíciu sme vykompenzovali odhodlaním a kreativitou.

Vraví sa, že treba chcieť a výsledky sa dostavia a to zatiaľ u vás platí. Inak keďže texty vymýšľaš väčšinou ty, kde berieš inšpiráciu?

Za inšpiráciou nemusím chodiť ďaleko, obvykle mi ju niekto alebo niečo priplaví rovno k nohám. Stačí, ak sa ocitnem v nejakej bizarnej situácii a už sa o tom dá napísať pesnička. Rozjebem byt trebárs vznikol počas mierne deštruktívnej párty. Niektoré pesničky vznikli metódou obstavania – ktosi utrúsi nejakú myšlienku, pričom si ani neuvedomuje, aký má potenciál, ja si ju vezmem a napíšem o nej pesničku. Väčšinou všetky veci vznikajú spontánne, treba mať len oči otvorené. Keby ľudia nechodili námesační po uliciach, videli by, že inšpirácia sa všade doslova váľa po zem.

Je pravda, že inšpirovat sa dá všade. Čo vás inšpirovalo dat si názov Kýbel Mačiek?

Kýbel Mačiek vznikol ako náhodné spojenie zvukového a vizuálneho vnemu v istom mozgu, ktorý následne vyhodil toto slovné spojenie ako výsledok algoritmu. Zvukový vnem bol metalový growl, ktorý sme kedysi nazývali „kýbel“, druhé bola nažehľovačka s motívom zhúlenej mačky na tričku človeka sediaceho naproti. Po zadaní týchto premenných jeden človek zo seba vypotil slovné spojenie „Kýbel Mačiek“, z ktorého sme všetci zostali v rozpakoch a dlho sme nevedeli spätne dešifrovať jednotlivé kroky algoritmu.

Ako sa vraví, nič nie je nahoda a aj to vám podla mna dodalo trocha popularitu. Tento rok vám vyšla aj kniha 5 rokov buranrollu. Prečo 5 rokov, ked hráte 8 rokov?

Korene knižky siahajú ešte do roku 2013, keď u nás prvýkrát skrsla myšlienka zapisovať naše zážitky na blog. Takto sme si robili vlastné reporty z každého koncertu či situácie, ktorá sa vymykala z priemeru, a bolo ich veru požehnane. Postupne sa k opisu reálnych zážitkov pridali aj články z histórie kapely a krok po kroku sme mali dostatok materiálu pre 300-stranovú knihu. Knižka bola prakticky napísaná už v roku 2015, povedali sme si, že do nej ďalšie zážitky pridávať nebudeme a bude slúžiť ako priebežná biografia z obdobia našej prvej päťročnice, samozrejme s potenciálom pokračovania. Prečo sme tú knižku nevydali skôr? Nuž, členovia kapely mali za úlohu si celý materiál prejsť a redakčne odobriť, avšak nikto to za rok a pol nedokázal, tak som si povedal, že už nebudeme ďalej čakať a pred letom 2018 vyjde von.

Aká hudba vás v mladosti smerovala a mate aj nejakú obľúbenú skupinu?

Hoci je náš štýl, ktorý hráme, pomerne konzistentný, každý člen kapely prešiel rozdielnou cestou gitarovej muziky. Ja osobne som schopný počúvať najviac undergroundovej muziky a punku, okrem toho som vyrástol na heavymetale, Iron Maiden mi totálne zmenil dospievanie .V skutočnosti však všetka moja inšpirácia pramení vo folku a s ním spojených melodických hudobných žánroch. Gitarista JZ je odborník na alternatívny rock, z ktorého predovšetkým čerpá inšpiráciu pre nové zvukové zdroje a gitarové efekty. Sólogitarista Šariš je pre zmenu metalista, znesie všetko od klasického metalu po moderné metalcorové kapely, ale zožerie prakticky čokoľvek, čo sa zrodilo v 60. rokoch. No a napokon bubeník Radko je zrejme krížencom všetkého, čo bolo doposiaľ napísané, s tým, že pridáva aj prvky, ktoré sa naučil v sambovom orchestri. Počuť to hlavne na druhom albume v skladbe Hanbím sa . Čo sa týka kolektívnych obľúbených kapiel, v aute sa cestou na koncert sa najčastejšie počúva Limp Bizkit, Pearl Jam, Arctic Monkeys, cestou naspäť Čechomor.

Je zaujímavé, že všetci ste si prešli rôznou hudobnou výchovou a dokonale ste si sadli. Čo chystáte do budúcna?

Budeme pokračovať v nastolenom trende, inšpirácie je stále dosť, bolo by načase vydať novú pesničku, cez leto sa na to mrkneme, možno prídeme aj k tomu, že o rok bude ďalší album, kto vie. A pri príležitosti 100. výročia založenia ČSR si nemôžeme dovoliť neurobiť československopodkarpatské turné.

O autorovi

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com