Kids and Heroes
Slobodná voľba: Určite pritvrdiť a ťahať to hardcore smerom.
Redakce 07/04/2013 Rozhovory

Slobodná voľba, zaujímavá smečka z nitrianskeho kraja výrazne pritvrdila a priniesla nový klip k skladbe Zamysli sa. Príklon k hardcore je nepopierateľný a frontman Majka prezradil, ako to všetko spískali a čo by chceli stihnúť ešte tento rok.

Nedávno ste vydali nový klip k novej skladbe Zamysli sa. Pracovali ste svojpomocne alebo vám s tým pomáhal niekto kto sa tomu venuje?

No jasne konečne sa nám podarilo natočiť prvý oficiálny videoklip, a dúfam že nebude posledný. Robili sme ho dá sa povedať, že svojpomocne… ale určite by to nešlo bez našich kamarátov, ktorí nám ochotne pomohli. Klip nám točil jeden strašne šikovný chalan Slavo „NASH“ Masár, pre ktorého to bola tiež istým spôsobom premiéra, ale pracovalo sa nám skvele. Celý sme ho točili v Nitre a taktiež nám ochotne pomohol priateľ mojej sestry, ktorý sa bez problémov chopil nepríjemnej role toho človeka o ktorom spievame v tejto pesničke. Klip bol robený vo forme DIY, a aj vďaka tomu nás ten klip stál minimum financií.

Točili ste na viacerých miestach, mali ste vopred pripravený scenár a aranžmány? Ako ste sa cítili pred kamerou?

Jasné, mali sme predstavu ako a kde to chcem spraviť, ale postupne ako robíš veci na klipe tak zisťuješ, že možno ešte to a tam by bolo dobré spraviť tak sme prišli aj na to miesto v tej posprejovanej starej budove, kde to ale išlo asi najrýchlejšie. Chvíľu nám trvalo nájsť tie správne miesta kde to chceme spraviť ale myslím, že sa nám to celkom dobre podarilo. Ja som sa pred kamerou cítil popravde veľmi dobre, ale je vidieť, že tie skúsenosti ešte nemáme. Bolo aj kopec problémov pri natáčaní, ako napríklad pri scéne z lesa, sme boli dosť blízko domov a ľudia na nás zavolali mestskú políciu a dostali sme pokutu, čo bola paradoxne najväčšia položka ktorú sme dali za klip, a aby toho nebolo málo tak nám miestny nastriekali pur penu do výfukov… lebo bohužiaľ stále sa nájdu primitívni ľudia… ale všetko dopadlo v pohode akurát museli ísť chalani spisovať výpoveď u policajtov.

Ako sa snažíte klip dostať medzi ľudí? Skúsili ste osloviť aj nejakú alternatívny hudobný kanál?

Dobrá otázka, v podstate sme to chceli najskôr vyskúšať ako to na ľudí zapôsobí predsa len aj pre nás to bolo niečo nové a je jasné že by ten klip mohol byť lepší ale treba naberať skúsenosti a bude to snáď stále lepšie. Takže sme to spravili len cez youtube a šírilo sa to cez našu stránku na FB a cez kamarátov. Nie sme ešte až tak známa kapela, tak sme na začiatok skúsili takúto cestu, ale určite by sme sa nebránili keby nás niekto osloví, že by to chcel niekam dať alebo s nami niečo spraviť. Uvidíme pri ďalšom klipe.

Skladba Zamysli sa je výrazný zvukový posun oproti starým veciam. Kde ste to celé nahrávali?

Som rád, že je to takto vnímané a že to ľudia prijali celkom dobre. Túto pesničku sme nahrávali u nášho kamaráta Jura Kankulu v jeho už teraz v starom štúdiu v Partizánskom a je vidieť, že sa s tým vyhral a spravil nám za skvelé prachy super zvuk, a je aj vidieť že aj my už máme viacej skúseností zo štúdia. Nahrávalo sa to geniálne, tam je super atmosféra a človek tam má dobré podmienky. Určite sa chystáme ísť pozrieť aj do jeho nového štúdia. Pre mňa to bolo v niečom síce nové pretože takéto spevy som nahrával asi druhý krát tak som sa tiež veľa učil. Je to niečo iné keď nedržím mikrofón v ruke.

Nový klip a skladba by mohol byť predzvesťou novej dosky, máte nejaké plány na vykopnutie nových vecí do sveta?

Tak dosku určite chystáme, ale ako každý aj my máme aj nejaké problémy, ktoré treba riešiť a okrem toho plno iných povinností. Okrem iného viacerí z nás majú aj iné kapely takže sa to troška brzdí. Ale myslím, že to tento rok dáme konečne dokopy a vykopneme na svet prvý oficiálny album. Chceli by sme tam spraviť, čo najviac nových vecí ktoré sme ešte nikde nehrali plus tam možno nahrať veci, ktoré síce hrávame, ale zatiaľ nie sú nikde nahraté. Teraz makáme, rozrástli sme sa o nového bassgitaristu a bývalí basák prešiel na druhú gitaru takže to bude zasa troška niečo iné. Plánuje sa toho určite dosť a chceli by sme pripraviť aj splitko s našimi kamarátmi, ale to nechcem ešte predbiehať ako to dopadne. A určite ak bude album, budú aj klipy nové a snáď sa nám podarí pripraviť aj prvé turné, to je ale zatiaľ hudba budúcnosti. Keďže okrem času na to všetko treba aj peniaze a tie nám nikto nedá len tak.

Koľko vecí sa chystáte tento rok nahrávať? Máte už pripravený materiál na celú vlastnú dosku alebo najskôr chcete ísť cestou splitka ako si spomínal?

Dobra otázka. No ono je to momentálne tak, že pracujeme aj na tom aby náš nový basák zvládol a nacvičil veci, ktoré už máme a popri tom sa snažíme spraviť aj nové veci. Nápadov je dosť, ale materiál na celú dosku ešte hotový nie je, no pracujeme na tom. A z toho dôvodu ti ani neviem s určitosťou povedať koľko vecí nahráme a či to stihneme ešte tento rok, ale ja pevne dúfam že áno. V každom prípade viem, že nechceme ísť cestou, že by sme zasa vydali nejaké 6 pesničkové Ep-čko, určite chceme konečne nahrať prvý oficiálny album kde rátam, že by mohlo byt 10 – 12 trackov, no okrem skladieb treba na to aj prachy keďže si to platíme všetko sami, či už nahrávanie alebo potom výroba fyzickej podoby albumu, ale budem sa snažiť skúsiť osloviť možno aj niekoho kto by nám prípadne po tejto stránke pomohol. Čo sa týka splitka, to je vec ktorá je nezávislá na albume, to znamená, že sa kludne môže stať, že tieto dve veci pôjdu von aj v ten istý rok, ale to splitko už nie je len o nás, ale aj o ďalších kapelách takže musíme to všetko skĺbiť aj s ostatnými.

Zatiaľ máte na konte EP Povedzme NIE!, od ktorého sa nová skladba výrazne líši. Bude vaša nová produkcia orientovaná práve na väčší príklon k hardcore, gitarovej plnosti a zmene s spevovom prejave?

Tak to máš pravdu, naša jediná vec ktorú sa nám podarilo dať von aj keď v minimálnom náklade je EP Povedzme NIE! a dá sa povedať, že odvtedy sme sa dosť zmenili. Si ma celkom potešil touto otázkou, lebo som rád, že je to takto vnímané. Pretože práve tam by sme to chceli posunúť, teda aspoň keď hovorím za seba. Určite pritvrdiť, a ťahať to hardcore-ovým smerom. Čo sa týka spevu, vieš človek sa stále učí nové veci skúša čo by bolo fajn a ja som sa vydal týmto smerom a preto môžu ľudia rátať s tým, že sa môj spev v nových pesničkách bude uberať práve týmto smerom. Ale zasa môžem povedať, že pripravujeme aj iné veci, takže možno zasa prekvapím aj v inej polohe môjho spevu. Vieš u nás bolo vždy dosť otvorenosti, a nikdy sme sa nechceli nechať úplne  zavrieť do nejakej žánrovej  škatuľky, je to tak že ak nás niečo zaujme čo niekto prinesie tak dáme aj slaďáčik.

Hlas máš dosť vysoko položený, premýšľali ste aj nad nejakým doplnením v podobe výrazného hlbokého vokálu?

No dá sa povedať, že aj to čo som začal robiť je stále pre mňa niečo nové a preto sa stále snažím pracovať na sebe a popri tom skúšať aj iné veci, ale nechcem ísť s ničím von čo nie je ešte aspoň v nejakej schopnej podobe. Ale určite sa chcem k tomuto dostať, aby sme mohli použiť aj hlboký vokál a trénujem to. Snažím sa pracovať na rôznych druhoch a podobách spevu aby sme to mohli neskôr v kapele a v trackoch využiť.

Ako vnímaš dnešnú HC scénu u nás? Funguje to všetko dokopy, máte dosť priestoru na hranie a produkovanie vlastnej hudby?

Tak to si mi dal celkom ťažkú otázku. Keďže nepatríme medzi kapely, ktoré by hrali úplne klasický hardcore a pritvrdili sme týmto smerom len nedávno, neviem či to viem dobre posúdiť ak sa držíme striktne hardcore scény. Ale keď to vezmem ako hardcore/punk scénu tak si myslím, že je to celkom fajn aj keď by to mohlo byť lepšie. Dosť je to postavené na tom, že si kapely pomáhajú a robia akcie. U nás je to celkom fajn, ale niekedy som strašne sklamaný ako chodí málo ľudí na koncerty, mám pocit že bola návštevnosť lepšia, ale na druhú stranu sa to troška lepší.

Celkom ťažko sa mi k tomu vyjadruje lebo naše meno na scéne nie je ešte až tak známe, takže máme stále aj koncerty kde je organizácia slabšia a potom aj tá návštevnosť nie je niekedy úplne ideálna. Ale som rád že sú stále ľudia čo akcie robia a zavolajú nás. Hardcore počúvam už istú dobu, spoločne aj s metalcore-om a som rád že je aj na Slovensku už zo pár veľmi kvalitných kapiel z tohto štýlu, ale podľa môjho názoru by ich mohlo byť aj viacej, ale to časom podľa mňa príde.

Okrem iného sa stále ešte hľadám v takých tých iných veciach, ako sú vydavateľstvá veci spojené s nahrávaním a vydávaním albumu. Zatiaľ sme vždy veci robili sami, pretože sme sa nedostali k nejakým ľuďom čo by nás chceli vydať, takže podpora z tejto strany je pre nás nulová, ale netvrdím že to tak naozaj je, ale možno my málo hľadáme. Nemôžem síce povedať, že by mi vadilo, že to robíme takpovediac na vlastné triko, ale keďže to stojí dosť peňazí tak sa to dosť časovo naťahuje. A k hardcore scéne ti budem možno vedieť povedať viac asi o rok aj pol, keď budem písať moju diplomovku, ktorá sa venuje Hardcore na Slovensku.

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com